W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wystawa: Ból wojny. Obwód Żytomierski 2022

Wystawa: Ból wojny. Obwód Żytomierski 2022
Data rozpoczęcia 2023-02-22
Data zakończenia 2023-03-05
Miejsce Galeria Labirynt, ul. ks. J. Popiełuszki 5
Organizator Galeria Labirynt w Lublinie
Udział Płatny
Koszt udziału 10 zł
Kategoria Wystawa

W Galerii Labirynt można oglądać fotografie, które opowiadają o wojnie w Ukrainie. Zdjęcia przedstawiają nie tylko zbombardowane domy, mosty, drogi, kościoły, ale także ludzi, którzy żyją w tych warunkach. To prace Denisa Mocnego i Leonida Szewczuka. Wystawa towarzyszy prezentacji „The Sky Is Open. Voices From Ukraine”.

W piątek, 24 lutego – rok od pełnoskalowej inwazji rosyjskiej na Ukrainę – pod adresem www.theskyisopen.eu  uruchomione zostanie ponadto internetowe archiwum prac ukraińskich osób artystycznych, które będzie systematycznie rozszerzane.

Ukraina każdego dnia ponosi straty warte miliony dolarów. Każdego dnia traci swoich najlepszych obrońców. Każdego dnia walczy o wolność i powstrzymuje najazd rosyjskich agresorów, którzy zamierzają posuwać się dalej przez Europę.

Obwód Żytomierski jest jednym z regionów, który przetrwał okupację, a jego infrastruktura została zniszczona. To region przygraniczny, który utrzymuje obronę i odstrasza zagrożenie ze strony Białorusi.

Celem wystawy fotograficznej „Ból wojny. Obwód Żytomierski 2022” jest ukazanie bólu straty, jakiego doświadczają mieszkańcy regionu. Ukraińcy to naród pracowity, pokojowy, dążący do rozwoju i samodoskonalenia. Miliony osób są dziś zmuszone opuścić swoje domy, aby uciec, aby być w miejscu bezpiecznym. Dziesiątki tysięcy straciło krewnych i bliskich, tysiące z nas straciło już swoje domy, które zostały zniszczone przez okupantów.

Opowiedzieć prawdę o wojnie, pokazać imponujące detale – to misja fotografów Denisa Mocnego i Leonida Szewczuka. Zdjęcia przedstawiają nie tylko zbombardowane domy, mosty, drogi, kościoły, ale także ludzi, którzy żyją w takich warunkach, tracą, cierpią, ale nadal ogrzewają ukraińską ziemię swoją jasną aurą dobra.

– Staramy się, aby świat poznał i zrozumiał straszliwą istotę tej wojny – mówią artyści. –Zdajemy sobie sprawę, ile wysiłku będzie wymagało odbudowanie naszego regionu i całej Ukrainy po zwycięstwie. Rozpoczęliśmy już prace nad wyeliminowaniem strasznych skutków wojny. Jesteśmy przekonani, że światowa społeczność będzie nas wspierać i pomoże nam stworzyć bezpieczną i wygodną przestrzeń dla Ukraińców i świata.

Informacje o autorach:

Denis Motsny

Urodzony w Berdyczowie, fotoreporter i kamerzysta z akredytacją Sił Zbrojnych Ukrainy, wolontariusz, radny Rady Miejskiej Berdyczowa, osoba publiczna, członek grupy radnych „Równe szanse”. Od pierwszych dni wojny był wolontariszem, działaczem, fotografem ważnych wydarzeń, które miały miejsce w Obwodzie żytomierskim i całej Ukrainie. Wielokrotnie wyjeżdżał na tereny wyzwolone i na front, do żołnierzy w ramach misji humanitarnych. Każda podróż to ludzkie historie, zniszczenia, walka o przetrwanie udokumentowane na fotografiach.

Leonid Szewczuk

Rzecznik prasowy prezydenta miasta Żytomierz, zawodowy fotograf, nauczyciel fotografii. Przed obiektywami jego aparatów przewinęło się wiele wydarzeń i momentów. Potrafi dostrzec „najlepsze momenty” i kolekcjonować emocje, a co najważniejsze – zatrzymuje wspomnienia. Leonid Szewczuk jest jednym z najbardziej doświadczonych i znanych fotografów w Żytomierzu. Przez długi czas podróżował po obwodzie żytomierskim i rejestrował następstwa wojny. Na swoich fotografiach trafnie oddaje i przekazuje ludzkie nastroje i przemiany zachodzące w społeczeństwie ukraińskim pod wpływem wojny z Rosją.

Wystawa czynna do 5.03.2023 (wtorek-niedziela, godz. 12.00-19.00)
​Współpraca Oksana Davydenko i Maja Zaborowska