W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wystawa: Don Kichote według Józefa Wilkonia

Wystawa: Don Kichote według Józefa Wilkonia
Data rozpoczęcia 2016-09-07
Data zakończenia 2016-09-29
Miejsce Dom Słów – Izba Drukarstwa, ul. Żmigród 1
Organizator Ośrodek Brama Grodzka - Teatr NN
Udział Bezpłatny
Kategoria Wystawa

Wystawę Don Kichote według Józefa Wilkonia można oglądać od 7 września 2016.
Finisaż, wystawy z udziałem autora odbędzie się 29 września o godz. 18.00.
Miejsce: Dom Słów – Izba Drukarstwa, ul. Żmigród 1.

W roku czterechsetnej rocznicy śmierci Księcia Hiszpańskiej Prozy Miquela de Cervantesa prezentujemy wystawa nowych ilustracji Józefa Wilkonia do książki Don Kichote.

Józef Wilkoń swoje pierwsze rysunki, komentarze do Don Kichota namalował pół wieku temu, ale dopiero w ciągu ostatniego roku stworzył pełną i zamkniętą kolekcję odwołującą się do europejskiej tradycji malarskiej. Realizm spotyka się w niej z baśniowością, bogactwo kolorów przeplata się z ilustracją monochromatyczną, portrety współwystępują ze scenami zbiorowymi, a krótki plan pojawia się obok horyzontalnych pejzaży. 
Prezentowane w lubelskim Domu Słów - Izbie Drukarstwa przez Ośrodek Brama Grodzka – Teatr NN ilustracje do Don Kichote obejmują 25, głównie kolorowych, prac wybranych przez Mistrza ze stu, które pojawią się w najnowszym, dwutomowym wydaniu Don Kichota. Ilustracje zostały wykonane technikami mieszanymi: tusz, gwasz oraz pastel na papierze oraz na papierze fotograficznym. Wydanie Don Kichote z ilustracjami Józefa Wilkonia ukaże się jesienią tego roku nakładem Fundacji Chain - Fundacji Chem Poland na rzecz kultury, przy wsparciu firmy Budimex SA. 
Wystawa w Domu Słów - Izbie Drukarstwa jest pierwszą publiczną prezentacją najnowszych dzieł Józefa Wilkonia. Pamiętając, że od lat Ośrodek Brama Grodzka – Teatr NN ma w swoim logo Błędnego Rycerza i jego Giermka, wybór miejsca pierwszej wystawy ilustracji Józefa Wilkonia nie jest przypadkowy. 
Wystawa i wydawnictwo Don Kichote łączy arcydzieło literatury z mistrzowską wypowiedzią plastyczną, jest hołdem obydwu genialnym artystom: hiszpańskiemu pisarzowi – w roku czterechsetnej rocznicę śmieci Miquela de Cervantesa i polskiemu ilustratorowi – w roku osiemdziesiątych szóstych urodzin Józefa Wilkonia.

Józef Wilkoń (ur.1930) jeden z najznakomitszych polskich artystów, światowej sławy ilustrator, malarz, plakacista i rzeźbiarz, laureat prestiżowych nagród i wyróżnień w Polsce, m.in. Złotego Berła – nagrody Fundacji Kultury Polskiej i za granicą (Francja, Niemcy, Włochy, Słowacja, Szwajcaria, Japonia, Rosja). Wśród największych osiągnięć Józefa Wilkonia znajdują się ilustracje do Pana Tadeusza Adama Mickiewicza (1973, 2015) które, obok ilustracji Andriolliego i Szancera, stały się najważniejszymi w historii komentarzami plastycznymi arcydzieła Mickiewicza. Ilustrowane przez Artystę wydawnictwa przetłumaczono na ponad dwadzieścia języków.