W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wystawa „Drewniany Skarb” na Wydziale Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej

Wystawa „Drewniany Skarb” na Wydziale Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej
Data rozpoczęcia 2016-02-02
Data zakończenia 2016-02-29
Miejsce Wydział Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej
Organizator Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN"
Udział Bezpłatny
Kategoria Projekt

Dzięki uprzejmości Politechniki Lubelskiej na Wydziale Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej można oglądać wystawę „Drewniany Skarb. Chroniąc dziedzictwo, kreujemy przyszłość”. Wystawa prezentuje architekturę drewnianą występującą na Lubelszczyźnie oraz w Larviku i na terenie Norwegii.
Będzie to kolejna prezentacja wystawy, która wcześniej była pokazywana w Norweskim Instytucie Badań nad Dziedzictwem Kulturowym w Oslo oraz w Larvik Museum. Od listopada 2015 roku do końca stycznia 2016 roku wystawę zobaczyć mogli także mieszkańcy Lubelszczyzny. W Polsce była ona dotychczas pokazywana w Dubience, Wojsławicach, Tyszowcach, Szczebrzeszynie, Krasnobrodzie oraz na Zamku Lubelskim.
Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” składa serdeczne podziękowania dla dr Natalii Przesmyckiej i dr Bartłomieja Kwiatkowskiego z Katedry Architektury, Urbanistyki i Planowania Przestrzennego Politechniki Lubelskiej za pomoc w organizacji wystawy.

Idea projektu:
Lubelszczyzna posiada bogatą tradycję wykorzystania drewna w budownictwie. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu drewno było budulcem dominującym we wsiach, miasteczkach i na obrzeżach dużych miast. Charakterystycznym elementem krajobrazu kulturowego regionu były małe, wielokulturowe miasteczka. Ich drewniana zabudowa: domy, świątynie, budynki użyteczności publicznej, to jedno z najbardziej oryginalnych zjawisk w polskiej i środkowoeuropejskiej architekturze. Do dziś zachowały się ostatnie przykłady charakterystycznych zespołów małomiasteczkowej zabudowy, tzw. domy podcieniowe.

Norwegia szczyci się bogatą i, co istotne, niezakłóconą zniszczeniami wojennymi, tradycją budowania w drewnie. Mając na uwadze tę ciągłość i trwałość form architektonicznych, jak również wysoko rozwinięte metody ochrony, dokumentacji i promocji drewnianego dziedzictwa, oparliśmy nasz projekt na współpracy i wymianie doświadczeń, m.in. z ekspertami z Norweskiego Instytutu Badań nad Dziedzictwem Kulturowym i Muzeum w Larviku.
Projekt miał na celu dokumentowanie i promocję tradycyjnej architektury drewnianej miasteczek Lubelszczyzny oraz uwrażliwienie społeczności lokalnych na problem degradacji wielokulturowego dziedzictwa Lubelszczyzny.

Informacje projektowe:
Projekt „Drewniany Skarb. Chroniąc dziedzictwo, kreujemy przyszłość” został zrealizowany w ramach programu Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej w ramach europejskiego dziedzictwa kulturowego finansowanego z funduszy EOG, pochodzących z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii, oraz środków krajowych.
Liderem projektu jest Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN".
Partnerzy: Norweski Instytut Badań nad Dziedzictwem Kulturowym (NIKU) oraz Vestoldmuseene IKS (Larvik Museum).

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej