W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wystawa „Drewniany Skarb” na Zamku Lubelskim

Wystawa „Drewniany Skarb” na Zamku Lubelskim
Data rozpoczęcia 2015-12-21
Data zakończenia 2016-01-10
Organizator Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN"
Udział Bezpłatny
Kategoria Projekt

Dzięki uprzejmości Muzeum Lubelskiego w Lublinie od 21 grudnia do 10 stycznia na dziedzińcu Zamku Lubelskiego będzie można oglądać wystawę „Drewniany Skarb. Chroniąc dziedzictwo, kreujemy przyszłość”. Wystawa prezentuje architekturę drewnianą występującą na Lubelszczyźnie oraz w Narviku i na terenie Norwegii.

Będzie to finalna prezentacja wystawy, która wcześniej była prezentowana w Norweskim Instytucie Badań nad Dziedzictwem Kulturowym w Oslo oraz w Larvik Museum. W listopadzie i grudniu wystawę zobaczyć mogli także mieszkańcy Lubelszczyzny. W Polsce była ona dotychczas pokazywana w Dubience, Wojsławicach, Tyszowcach i Krasnobrodzie.

Oglądający wystawę na Zamku będą mogli także otrzymać bezpłatnie publikację poświęconą drewnianej architekturze przygotowaną w ramach projektu.

 

Idea projektu:

Lubelszczyzna posiada bogatą tradycję wykorzystania drewna w budownictwie. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu drewno było budulcem dominującym we wsiach, miasteczkach i na obrzeżach dużych miast. Charakterystycznym elementem krajobrazu kulturowego regionu były małe, wielokulturowe miasteczka. Ich drewniana zabudowa: domy, świątynie, budynki użyteczności publicznej, to jedno z najbardziej oryginalnych zjawisk w polskiej i środkowoeuropejskiej architekturze. Do dziś zachowały się ostatnie przykłady charakterystycznych zespołów małomiasteczkowej zabudowy, tzw. domy podcieniowe.

Norwegia szczyci się bogatą i, co istotne, niezakłóconą zniszczeniami wojennymi, tradycją budowania w drewnie. Mając na uwadze tę ciągłość i trwałość form architektonicznych, jak również wysoko rozwinięte metody ochrony, dokumentacji i promocji drewnianego dziedzictwa, oparliśmy nasz projekt na współpracy i wymianie doświadczeń, m.in. z ekspertami z Norweskiego Instytutu Badań nad Dziedzictwem Kulturowym i Muzeum w Larviku.

Projekt miał na celu dokumentowanie i promocję tradycyjnej architektury drewnianej miasteczek Lubelszczyzny oraz uwrażliwienie społeczności lokalnych na problem degradacji wielokulturowego dziedzictwa Lubelszczyzny.

 

Informacje projektowe:

Projekt „Drewniany Skarb. Chroniąc dziedzictwo, kreujemy przyszłość” został zrealizowany w ramach programu Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej w ramach europejskiego dziedzictwa kulturowego finansowanego z funduszy EOG, pochodzących z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii, oraz środków krajowych.

Liderem projektu jest Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN".

Partnerzy: Norweski Instytut Badań nad Dziedzictwem Kulturowym (NIKU) oraz Vestoldmuseene IKS (Larvik Museum).

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej