W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wystawa „Drewniany Skarb” w Ogrodzie Botanicznym UMCS

Wystawa „Drewniany Skarb” w Ogrodzie Botanicznym UMCS
Data rozpoczęcia 2016-04-18
Data zakończenia 2016-05-31
Miejsce Wydział Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej
Organizator Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN"
Udział Bezpłatny
Kategoria Wystawa

Częścią realizowanego przez Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN" projektu "Drewniany Skarb. Chroniąc dziedzictwo, kreujemy przyszłość" jest mobilna wystawa prezentująca zagadnienia związane z architekturą drewnianą w Polsce i Norwegii.

W październiku 2015 roku wystawa była prezentowana w Norweskim Instytucie Badań nad Dziedzictwem Kulturowym w Oslo oraz w Larvik Museum. Następnie w listopadzie i grudniu 2015 roku wystawę zobaczyć mogli mieszkańcy Lubelszczyzny; była pokazywana w miejscowościach objętych projektem w:  Dubience, Wojsławicach, Tyszowcach, Szczebrzeszynie i Krasnobrodzie.  
Następnie trafiła do Lublina gdzie prezentowana była trzykrotnie: na dziedzińcu Zamku Lubelskiego, na Wydziale Architektury i Budownictwa Politechniki Lubelskiej oraz w budynku Agro II Uniwersytetu Przyrodniczego. Podczas prezentacji na UP wystawie towarzyszyła wystawa prac absolwentki Uniwersytetu Przyrodniczego (kierunku architektura krajobrazu) mgr inż. arch. kraj. Sylwii Grunwald, ukazujących walory przyrodnicze i kulturowe dawnej osady letniskowej Adampol, obecnie dzielnicy Świdnika.

Obecnie wystawa jest prezentowana w Ogrodzie Botanicznym UMCS.
Wystawa ma formę 10 dwustrpnnych plansz i omawia zagadnienia związane z architekturą drewnianą. Tematy na wystawie zostały podzielone na kilka bloków: drzewo, drewno, materiał i konstrukcja, dom, miasteczko, szlak architektury drewnanej, ochrona architektury drewnianej.
Idea projektu:
Lubelszczyzna posiada bogatą tradycję wykorzystania drewna w budownictwie. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu drewno było budulcem dominującym we wsiach, miasteczkach i na obrzeżach dużych miast. Charakterystycznym elementem krajobrazu kulturowego regionu były małe, wielokulturowe miasteczka. Ich drewniana zabudowa: domy, świątynie, budynki użyteczności publicznej, to jedno z najbardziej oryginalnych zjawisk w polskiej i środkowoeuropejskiej architekturze. Do dziś zachowały się ostatnie przykłady charakterystycznych zespołów małomiasteczkowej zabudowy, tzw. domy podcieniowe.

Norwegia szczyci się bogatą i, co istotne, niezakłóconą zniszczeniami wojennymi, tradycją budowania w drewnie. Mając na uwadze tę ciągłość i trwałość form architektonicznych, jak również wysoko rozwinięte metody ochrony, dokumentacji i promocji drewnianego dziedzictwa, oparliśmy nasz projekt na współpracy i wymianie doświadczeń, m.in. z ekspertami z Norweskiego Instytutu Badań nad Dziedzictwem Kulturowym i Muzeum w Larviku.
Projekt miał na celu dokumentowanie i promocję tradycyjnej architektury drewnianej miasteczek Lubelszczyzny oraz uwrażliwienie społeczności lokalnych na problem degradacji wielokulturowego dziedzictwa Lubelszczyzny.

Informacje projektowe:
Projekt „Drewniany Skarb. Chroniąc dziedzictwo, kreujemy przyszłość” został zrealizowany w ramach programu Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej w ramach europejskiego dziedzictwa kulturowego finansowanego z funduszy EOG, pochodzących z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii, oraz środków krajowych.
Liderem projektu jest Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN".
Partnerzy: Norweski Instytut Badań nad Dziedzictwem Kulturowym (NIKU) oraz Vestoldmuseene IKS (Larvik Museum).

Strona internetowa projektu: http://www.drewnianyskarb.teatrnn.pl

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej