W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wystawa: „DZIECIAKI”. Janusz Stanny. Ilustracje

Wystawa: „DZIECIAKI”. Janusz Stanny. Ilustracje
Data rozpoczęcia 2023-09-22
Data zakończenia 2023-10-20
Miejsce Centrum Spotkania Kultur, plac Teatralny 1 | Galeria wystaw czasowych +1
Udział Bezpłatny
Kategoria Wystawa

„DZIECIAKI”. Janusz Stanny. Ilustracje – wystawa w ramach Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej „Ojce i Dziatki” w Lublinie

21 WRZ 2023 | 18:00 pokaz multimedialny i wernisaż wystawy
Wystawa: od 22 WRZ do 20 PAŹ 2023

Motyw dziecięcej postaci pojawia się w wyjątkowo wielu ilustrowanych przez Stannego książkach. Dzięki temu dziecko-odbiorca, dziecko-czytelnik staje się jednocześnie dzieckiem-bohaterem, może odnaleźć na kartach opowieści samego siebie.

Dzieci Stannego to indywidualności – jedne noszą kucyki, inne warkocze, czasami grzywka opada im aż na oczy, a niekiedy patrzą przez grube szkła okularów. Towarzyszą im przedmioty, zwierzęta oraz rośliny – ciężkie tornistry, parasole, grube koty, ptaki, konie i kapelusze pełne kwiatów. Ten dziecięcy świat wykreowany przez artystę jest kolorowy i niebanalny, intryguje, wciąga w głąb, zatrzymuje i porusza. Nade wszystko widzimy tu kunszt artysty oraz jego doskonały warsztat, jednak zawsze okraszone niepoprawnym optymizmem i poczuciem humoru.

Wystawa prezentuje motywy dziecięce w twórczości Stannego na przestrzeni wielu lat – począwszy od jednego z najstarszych archiwalnych rysunków z teczki, którą przygotowywał na ASP, po dużo późniejsze ilustracje do powieści i poezji wydawanych przez Naszą Księgarnię, Ruch i inne wydawnictwa. Jednorodny styl artysty nie zamyka się w jednej wybranej technice – mamy tu proste, lapidarne szkice flamastrami oraz niezwykle malarskie, wielowarstwowe prace. Poza ilustracjami prezentowane są plakaty oraz książki w całości zaprojektowane przez artystę, a niekiedy także przez niego napisane.

"Staram się możliwie bogato interpretować tekst (...) a to wszystko między innymi po to, żeby dziecko miało tę krainę baśni, w której się może znaleźć – w której może się bawić" – mówił Janusz Stanny. Mamy nadzieję, że także wystawa przybliżająca twórczość artysty dostarczy odbiorcom w każdym wieku, zarówno przeżyć estetycznych, jak i dobrej zabawy.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej