W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wystawa: Filip Kijowski "BIBLIOTEKA AZYL"

Wystawa: Filip Kijowski "BIBLIOTEKA AZYL"
Data rozpoczęcia 2022-05-28
Data zakończenia 2022-08-31
Miejsce Galeria Labirynt Plaza, ul. Lipowa 13, Lublin (wejście od ul. Ofiar Katynia)
Organizator Galeria Labirynt w Lublinie
Udział Bezpłatny
Kategoria Wystawa

Filip Kijowski
BIBLIOTEKA AZYL

gdzie półki uginają się od queerowych lektur, i my zostawiamy swoje zakładki

W kwietniu 2021 roku Filip Kijowski przebywający na rezydencji w Galerii Labirynt rozpoczął tworzenie Biblioteki Azyl, gromadzącej literaturę o tematyce LGBTQ+. Biblioteka powstała z potrzeby stworzenia dostępu do rzetelnej wiedzy i literatury z tego obszaru, którego nie zapewniają szkoły ani biblioteki publiczne. Księgozbiór powstał dzięki współpracy z osobami autorskimi, wydawnictwami, księgarniami i przyjaciółmi z całego świata. W obecnej chwili, w bibliotece jest ponad 800 pozycji, które zostały przekazane całkowicie nieodpłatnie, a ich liczba stale rośnie.
Wystawa będzie miała formę instalacji-environment, w której będzie można przebywać, wziąć do rąk i przeczytać książkę, słuchać audiobooków, czerpać wiedzę i po prostu spędzać czas.
Instalacja Kijowskiego stanowi wymarzony i utopijny pokój, który na co dzień nie istnieje jawnie w głównym nurcie przestrzeni publicznych. To pokój zamieszkany przez wiedzę zaszyfrowaną w formie książek, która jest często wykluczona z dialogu publicznego. W tym pokoju książki, niczym cegiełka obok cegiełki, dumnie zapraszają do interakcji.
Wystawa Filipa Kijowskiego wpisuje się w ideę Galerii Labirynt jako miejsca, które ma służyć nie tylko do podziwiania sztuki, ale do korzystania z niej, używania jako przestrzeni użytecznej. Założeniem Biblioteki Azyl jest stałe reagowanie na otaczającą rzeczywistość. Dlatego też obecnie w czasie okrutnej wojny niszczącej Ukrainę zaprosimy do jej przestrzeni potrzebujące pomocy osoby uchodźcze, aby znalazły tu swój azyl.

Kurator: Waldemar Tatarczuk


Wystawie towarzyszyć będą spotkania autorskie, klub książki queerowej, spotkania w kręgu oraz różnorodne warsztaty.


Dostępność: Wystawa odbywa się na parterze w przestrzeni wolnej od barier architektonicznych.
Dni i godziny otwarcia wystawy: wt.-sob., godz. 13.00-18.00; niedz., godz. 12.00-19.00
Wstęp wolny

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej