Serwis Lublin.eu używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Wystawa fotograficzna "Sacrum"

Data rozpoczęcia 2017-07-05
Data zakończenia 2017-08-06
Miejsce Krużganki Klasztoru Ojców Dominikanów ul. Złota 9, 20-112 Lublin
Organizator Pracownia Fotografii Tradycyjnej i Cyfrowej MDK „Pod Akacją” w Lublinie
Udział Bezpłatny
Kategoria Wystawa

Wystawa została przygotowana przez Pracownię Fotografii Tradycyjnej i Cyfrowej MDK „Pod Akacją” w Lublinie. Nauczycielem prowadzącym tę Pracownię jest Anna Asyngier-Kozieł, która inspiruje młode pokolenie do działań twórczych i szukania ciekawych tematów fotograficznych.

Pomysł tej wystawy zrodził się jakiś czas temu z chęci zaprezentowania prac młodych fotografów w Klasztorze Ojców Dominikanów i wtedy „Sacrum” okazało się jedynym tytułem najbardziej odpowiednim do tego miejsca. Drugim motywem przygotowania tej wystawy była potrzeba  ukazania w postaci zdjęć miejsc związanych z kultem Maryjnym, miejsc cudownych uzdrowień i nawróceń, miejsc poświęconych codziennej modlitwie lub pamięci o tych, co odeszli do wieczności,   a pozostawili dla nas dziedzictwo kulturowe minionych czasów. Początkowo chęć do wykonania i zaprezentowania swoich zdjęć na tej wystawie zgłosiło tylko troje dzieci. Ostatecznie na wystawie można oglądać prace dziewięciu autorów.

Tematem eksponowanych zdjęć jest sacrum w szerokim tego słowa znaczeniu. Autorzy prac fotograficznych – dzieci i młodzież w wieku 10–22 lata  – prezentują różne obiekty sakralne. W szczególności są to kapliczki i krzyże przydrożne, figury Chrystusa, Matki Bożej i świętych, wnętrza, ołtarze i wystrój różnych klasztorów, kościołów i bazylik, obrazy, witraże i malowidła ukazujące sceny biblijne, ukrzyżowanego Jezusa i wizerunki Matki Bożej, a także figury z nagrobków cmentarnych. Z wystawy wyłączone zostały, zgodnie z pierwotnym założeniem, prace ukazujące w całości budowle architektury sakralnej typu kościoły, bazyliki. Młodzi fotografowie poprzez własne zdjęcia przybliżają odbiorcom jak istotny w kulturze polskiej jest motyw wiary w istnienie Boga i życia pozagrobowego oraz oddawanie należytej czci Matce Bożej i świętym.

Zdjęcia zostały wykonane w dużej części na terenie województwa lubelskiego, ale także w Radomiu, Kalwarii Zebrzydowskiej, Częstochowie, Wadowicach, Zakopanem, Rabce-Zdroju, Krakowie, Paryżu.

 

 

Najważniejsze wydarzenia cykliczne

Zgłoś problem

X

Zauważyłeś niepoprawne działanie strony lub nieaktualne dane? Zgłoś to korzystając z poniższego formularza.

(wpisz wynik liczbowo)