W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wystawa ikon: Katarzyna Tkaczyk

Wystawa ikon: Katarzyna Tkaczyk
Data rozpoczęcia 2015-04-24
Data zakończenia 2015-05-24
Miejsce Dom Kultury LSM, K. Wallenroda 4a
Kategoria Wystawa

Katarzyna Tkaczyk urodziła się na Lubelszczyźnie. W latach 1962-1967 ukończyła Państwowe Liceum Technik Plastycznych w Nałęczowie. Specjalizowała się w projektowaniu zabawek. Wychowawcą jej był rzeźbiarz prof. Stanisław Strzyżyński, a dyrektorem szkoły w tym czasie prof. Jan Marek, zajmujący się głównie malarstwem. Pracę maturalną pisała o malarstwie sakralnym średniowiecza i renesansu i stąd narodziły się jej zainteresowania ikonami. Brała też udział w organizowanych przez szkołę plenerach malarskich w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą. Po ukończeniu liceum podjęła pracę w latach 1967-1969 w Młodzieżowym Domu Kultury na Zamku w Lublinie, którego dyrektorem był wtedy Mieczysław Ciesielski. Prowadziła tam zajęcia plastyczne z dziećmi i młodzieżą. Później prowadziła takie zajęcia w osiedlach Adama Mickiewicza i Juliusza Słowackiego w Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.
Pierwsze próby malarskie konsultował mąż, Ryszard Tkaczyk, grafik lubelskiego Wojewódzkiego Domu Kultury. Jeszcze w szkole Katarzyna Tkaczyk została laureatką nagrody za projekt plakatu w konkursie organizowanym przez Powszechną Kasę Oszczędności pod hasłem „Oszczędzaj w PKO”.
W 1974 roku podjęła pracę w Domu Kultury LSM, gdzie zajmowała się prowadzeniem Koła Plastycznego dla dzieci i przygotowywaniem scenografii różnego rodzaju imprez artystycznych, a obecnie organizuje głównie wystawy malarstwa, grafiki i fotografii. Jej pasją jest pisanie ikon pochodzących ze świątyń z różnych stron świata, a także kontakt z naturą, co też znajduje odzwierciedlenie w niektórych jej pracach.

Powiązane:

Dom Kultury LSM