W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wystawa ikon ze zbiorów Muzeum Południowego Podlasia

Wystawa ikon ze zbiorów Muzeum Południowego Podlasia
Data rozpoczęcia 2022-01-20
Data zakończenia 2022-03-26
Miejsce Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie, ul. Narutowicza 4
Organizator Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie
Udział Bezpłatny
Kategoria Wystawa

Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie zaprasza na wystawę ikon ze zbiorów Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej.

Wystawa została objęta Patronatem honorowym Marszałka Województwa Lubelskiego Pana Jarosława Stawiarskiego i Prezydenta Miasta Biała Podlaska Pana Michała Litwiniuka.

Oto ja Służebnica Pańska…
Ikony ze zbiorów Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej
Główną bohaterką wystawy jest Maria, Maryja – kobieta, matka Boga, przewodniczka, opiekunka, orędowniczka, pocieszycielka… Kult i obraz Matki Bożej w sztuce ruskiej zajmują wyjątkowe miejsce. Od momentu przyjęcia przez Ruś Kijowską chrześcijaństwa kult Bogurodzicy stał się ważnym elementem duchowości tych ziem. Połowa modlitw wznoszonych do Boga skierowana jest do Matki Bożej, a w malarstwie ikonowym większość ikon to ikony maryjne. Według badaczy w okresie największego rozkwitu malarstwa ikonowego na Rusi, Matce Bożej poświęconych było około 1000 wizerunków. W zbiorach Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej ikony maryjne stanowią nie mniej ważną i liczną grupę. To blisko trzecia część zbioru – około 50 typów ikonograficznych. Na wystawie zaprezentowane zostaną 103 ikony, w tym 82 ikony na desce oraz zbiór ikon metalowych tzw. podróżnych, przenośnych. Tematyka ikon to m.in. sceny z życia Maryi znane z Pisma Świętego, czy literatury apokryficznej, legend oraz autorskie wizerunki Bogurodzicy z Dzieciątkiem.  (...)
                                                                                                                                                                                                                                            Anna Doroszuk - autorka i kuratorka wystawy

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej