W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Wystawa: Jan Nowak "Portrety (nie)wydumane" ze zbiorów Muzeum Śląskiego w Katowicach

Data rozpoczęcia 2019-07-02
Godzina rozpoczęcia 17:00
Data zakończenia 2019-08-31
Miejsce Galeria Art Brut | Centrum Kultury w Lublinie ul Peowiaków 12
Organizator Galeria Art Brut
Udział Bezpłatny
Kategoria Wernisaż

Jan Nowak to Ślązak od wielu pokoleń, a precyzyjniej katowiczanin. Urodził się w 1939 roku w jednej z robotniczych dzielnic, jak większość mężczyzn pracował w górnictwie. Śląskość, którą ciągle podkreśla, budzi w nim dumę, ale także determinuje jego życie i wybory jakich wielokrotnie musiał dokonywać. Od najmłodszych lat tęsknił za otwartą przestrzenią, kontaktem z przyrodą, ciszą i wolnością, ale w poczuciu odpowiedzialności za rodzinę  bardzo rzetelnie (bo inaczej nie potrafi) pracował w kopalni. Był to świat zupełnie mu obcy, rzeczywistość, o której za każdym razem, gdy mijał kopalniana bramę pragnął zapomnieć. Znalazł jednak coś, co pomogło mu przetrwać, odlecieć, otworzyć się… W czym zapamiętywał i zapamiętuje się bez reszty. Stworzył świat, w którym posługuje się kodami, których znaczenie objaśnia tylko wtajemniczonym.  
Linorytami, którymi Jan Nowak wzbudził największe zachwyty, były powstające od końca lat sześćdziesiątych portrety. Mogą to być osoby spotkane przypadkowo na ulicy i sam nie wie, dlaczego pewni ludzie tak bardzo zapadają w jego pamięci, dlaczego myśl o przetworzeniu ich wizerunku w odrealniony zdawałoby się linoryt staje się obsesją.
Sonia Wilk 
Muzeum Śląskie 

Najważniejsze wydarzenia cykliczne