W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wystawa japońskiej Mistrzyni Kaligrafii Japońskiej Sensui Okawy "Habataki"

Wystawa japońskiej Mistrzyni Kaligrafii Japońskiej Sensui Okawy "Habataki"
Data rozpoczęcia 2013-05-23
Data zakończenia 2013-05-23
Miejsce Galeria "Gardzienice", ul. Grodzka 5a
Kategoria Wystawa

Galeria Gardzienice zaprasza na wystawę japońskiej Mistrzyni Kaligrafii Japońskiej Sensui Okawy pt. "Habataki"

Habataki to w języku japońskim moment poderwania się ptaków do lotu.

Artystka będzie po raz trzeci wystawiać swoje prace w Galerii Gardzienice. Tym razem zaprezentuje najnowszy cykl prac malowanych tuszem na zwojach o nazwie Habataki.

Sensui Oikawa kontynuuje tradycje artystyczne swojego rodu. Wprowadziła awangardowe zmiany do sztuki kaligrafii, wzbogacając klasyczny, oparty na czerni i biel styl, o bogatą paletę kolorów. Malowanie tuszem ilustracje do starych i współczesnych poematów napisanych w piśmie kana odwołują się do wyjątkowo barwnego okresu Heian. Maluje na specjalnie ręcznie wyrabianym czerpanym papierze z dodatkiem złota, którego faktura jest ważnym elementem kompozycji. Jej prace łączące kaligrafię z elementami buddyzmu, gdzie wzrok przykuwają fantastyczne podobizny bóstw i modlitw. Tworzy także na japońskich wachlarzach, kimonach, pasach do kimon (obi), na jedwabiu roztopionym woskiem, tuszem, pisze na specjalnie wypalonej glinie oraz rzeźbi.

"Czasem chciałabym niczym ptak, wzbić się w niebo- ponad wszystko"

W czasie ubiegłorocznych warsztatów prowadzonych przez Sensui Oikawę w Galerii Gardzienice wiele było pytań dotyczących senbazuru (łańcucha tysiąca żurawi origami). W tym roku chcąc poczuć wiatr w skrzydłach postanowiła głównym wątkiem wystawy uczynić WZLOT. Bohaterowie prac pochodzą z japońskich "starych, dobrych czasów" są pełni życia, o silnym charakterze. Wśród inspiracji znalazły się symbole szczęścia (śliwa, bambus, sosna) używane podczas uroczystych ceremonii gdy chcemy życzyć bliskim jak najlepiej, widać też w różnych aranżacjach pieczołowicie wykaligrafowane motywy z drzeworytów ukio-e z epoki Edo.
W pracach użyto papieru perłowego, płatów złota i srebra, oddających ich wiosenny charakter i przywodzących na myśl opadające płatki kwiatów wiśni.