W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wystawa „Julia Hartwig. Przestrzenie literatury”

Wystawa „Julia Hartwig. Przestrzenie literatury”
Data rozpoczęcia 2021-09-30
Data zakończenia 2022-04-30
Miejsce Muzeum Józefa Czechowicza, ul. Złota 3
Udział Bezpłatny
Kategoria Wystawa

Prezentowana w stulecie urodzin Julii Hartwig wystawa przybliża twórczość oraz biografię poetki, wysuwając na pierwszy plan związek z najważniejszymi miejscami, w których przyszło jej żyć i tworzyć. Na tej mapie kluczowe miejsce zajmują Lublin, Paryż, Stany Zjednoczone (zwłaszcza Nowy Jork) oraz Warszawa. To właśnie wokół nich osnuta została narracja kolejnych części ekspozycji, która ma na celu ukazanie, w jaki sposób twórczość artystki zmieniała się wraz z wkroczeniem w inny kontekst kulturowy.

Na wystawie prezentowane są rękopisy i maszynopisy Julii Hartwig oraz przedmioty z jej mieszkania, między innymi maszyna do pisania, lampa oraz biurko. Zwiedzający mają okazję zobaczyć także kolekcję nagród poetyckich, jakimi została uhonorowana, między innymi nagrodę im. Wisławy Szymborskiej oraz Czesława Miłosza.

Eksponaty i materiały prezentowane na wystawie pochodzą ze zbiorów Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie, Muzeum Narodowego w Lublinie oraz Archiwum Julii Hartwig i Artura Międzyrzeckiego przechowywanego w depozycie w Ośrodku “Brama Grodzka - Teatr NN”.

Wystawa jest eksponowana w terminie od 30 września 2021 roku do 30 kwietnia 2022 roku w Muzeum Narodowym w Lublinie, Oddział Muzeum Literackie w Lublinie, Filia Muzeum Józefa Czechowicza, ul. Złota 3.

Organizatorzy wystawy: Muzeum Narodowe w Lublinie, Oddział Muzeum Literackie w Lublinie, Filia Muzeum Józefa Czechowicza, Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN”.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej