W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wystawa kart świątecznych ze zbioru Zbigniewa Jóźwika "Okazjonalne grafiki - Boże Narodzenie"

Wystawa kart świątecznych ze zbioru Zbigniewa Jóźwika "Okazjonalne grafiki - Boże Narodzenie"
Data rozpoczęcia 2011-12-13
Godzina rozpoczęcia 17:00
Miejsce Galeria Sztuki Domu Kultury LSM, K. Wallenroda 4a
Kategoria Wystawa

Zbigniew Jóżwik urodził się w Opolu Lubelskim w 1937 r. Przyrodnik i artysta grafik. Doktor nauk przyrodniczych, emerytowany pracownik naukowo dydaktyczny w Zakładzie Fizjologii Roślin Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Prowadził badania naukowe nad substancjami biologicznie czynnymi w stosunku do prątków gruźlicy. Obiektem jego zainteresowań był propolis, ekstrakty z pąków topoli i antybiotyki produkowane przez rodzaj Bacillus. Uczestnik sześciu wypraw na Spitsbergen. Uprawia grafikę artystyczną i użytkową. Wykonuje ekslibrisy (ponad 600) i ilustruje poezję (między innymi: Karol Wojtyła, Sergiusz Riabinin, Czesław Miłosz, Waldemar Michalski, Waldemar Oskiera). Bibliofil. Wydał jedenaście tek ekslibrisowych i sześć tek grafik (w tym Madonny, Krzyże i dwie poświęcone Spitsbergenowi). Uzyskał wiele nagród i wyróżnień, między innymi Świętego Brata Alberta Adama Chmielowskiego za wybitne osiągnięcia w grafice religijnej (1985). Akademik ze złotym medalem Accademia Italia delie Arti e del Lavoro. Kawaler Orderu Białego Kruka ze Słonecznikiem i Pieczętarz Kapituły tego Orderu. Członek Klubu Polarnego Polskiego Towarzystwa Geograficznego, Związku Polskich Artystów Plastyków, Lubelskiego
Towarzystwa Miłośników Książki, Drużstva Ekslibris Sloveniae, Deutsche Exlibris Gesellschaft. Współzałożyciel i członek honorowy Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Lublinie.

Powiązane:

Dom Kultury LSM