W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wystawa: Kiosk Kolekcjonerów – Marian Stępak Wędrowcy

Wystawa: Kiosk Kolekcjonerów – Marian Stępak Wędrowcy
Data rozpoczęcia 2013-09-26
Data zakończenia 2013-10-23
Kategoria Wystawa

Dzielnicowy Dom Kultury „Węglin” zaprasza na: Kiosk Kolekcjonerów – Marian Stępak Wędrowcy

Marian Stępak urodził się w 1957 r. w Koronowie, ukończył Liceum Sztuk Plastycznych w Bydgoszczy. Studiował na Wydziale Sztuk Pięknych UMK, dyplom w 1983 r. Obecnie pracuje na stanowisku profesora nadzwyczajnego UMK. Jest autorem ponad czterdziestu wystaw indywidualnych. Brał udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Jest również kolekcjonerem materiałów tekstylnych. Tak sam pisze o swoim nowym projekcie:

Od czasu ukończenia studiów w obrębie moich artystycznych zainteresowań znajdują się rozmaitego rodzaju materie, przede wszystkim tekstylne. Takie, które zakończyły swój żywot, w odniesieniu do swojej pierwotnej funkcji użytkowej jako ubrania, obrusy, pościele, zasłony itp. Realizacja przygotowana do Kiosku Kolekcjonerów w Lublinie odnosi się do swego rodzaju galanterii, jaką są nakrycia głowy, głównie: kapelusze, toczki i czapki. Są to przeróżne kształty krążące po świecie wraz z użytkownikami według swoich nieregularnych orbit, które wytyczają im ich właściciele. Odnosząc się do orbit i wędrówek warto w tym miejscu nawiązać do ruchu planet w Układzie Słonecznym. Porównanie może trochę zbyt ryzykowne, jednak w swoim projekcie próbuję połączyć ze sobą te dwa odrębne zjawiska, jedno bardzo logiczne i uporządkowane - ruch planet wokół Słońca i to drugie chyba zgoła bezładne – wędrówka kapeluszy i wszelkiego rodzaju ich pobratymców.

O Cyklu „Kiosk Kolekcjonerów”:
Poprzez cykl wystawienniczy w „Kiosku ze sztuką” – „Kiosk Kolekcjonerów” chcielibyśmy pokazywać pasje mieszkańców dzielnicy w szerszym kontekście sztuk wizualnych. Współcześni artyści często sięgają do domowych archiwów, kolekcji, prywatnych zbiorów, aby rozwinąć je w oryginalne projekty. Jednocześnie pasja kolekcjonowania, oraz często związana z tym dogłębna wiedza na dany temat, warta jest bliższemu przyjrzeniu się. Kuratorem cyklu jest Ludomir Franczak. W ramach „Kiosku Kolekcjonerów” chcemy również stworzyć lokalną kolekcję nakryć głowy, która na miesiąc zagości wewnątrz kiosku, a współtworzona będzie przez mieszkańców Węglina.

Projekt „Kiosk ze sztuką” jest częścią działalności Galerii Węglin. Galeria Węglin działa na przecięciu dyscyplin starając się pokazać szerokie spektrum zjawisk związanych ze sztuka współczesną.