W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wystawa: "Książka dla Majdanu" / "Majdan Wolności"

Wystawa: "Książka dla Majdanu" / "Majdan Wolności"
Data rozpoczęcia 2014-07-18
Data zakończenia 2014-08-31
Miejsce Miejska Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego, ul. Peowiaków 12
Kategoria Wystawa

Alevtina Kakhidze (UA), Otar Karalashvili (GE), Maryana Shevchuk, Wojciech Olchowski (PL)
Projekt społeczno-artystyczny- Tbilisi-Kijów-Lublin


Na wystawie prezentowane są wybrane prace, będące efektem międzynarodowego projektu zainicjowanego przez Centrum Książki Artystycznej w Tbilisi i Miejską Bibliotekę Publiczną w Lublinie, we współpracy z Narodowym Muzeum Sztuki Ukrainy w Kijowie. Powstały one w lutym 2014 roku jako artystyczny komentarz do toczących się wtedy wydarzeń na Majdanie w Kijowie.

Przygotowane w Tbilisi jako pierwsze, prace artystów gruzińskich były następnie eksponowane na ulicy, w bezpośredniej bliskości Majdanu, zostały one tam uzupełnione kolejnymi, autorstwa mieszkańców Kijowa, także uczestników protestów.

W Lublinie projekt został zrealizowany w formie wstępnie przygotowanej, ponad 10 metrowej długości panoramy, przedstawiającej protestujących na płonącym Majdanie, następnie na jej powierzchni swoje opinie zapisali głównie ukraińscy studenci z Lublina, zaś w kolejnych dniach mieszkańcy miasta. Wiele napisów zostało przetłumaczonych na kilka języków przez autorów lub artystów
opiekujących się projektem.