W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wystawa litografii Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach

Wystawa litografii Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach
Data rozpoczęcia 2016-10-08
Data zakończenia 2016-11-04
Miejsce Dom Słów, ul. Królewska 17
Udział Bezpłatny
Kategoria Spotkanie

Czas trwania wystawy: 07.10 - 04.11.2016 r.

Kolejna odsłona cyklu wystaw prezentujących polskie i zagraniczne pracownie litografii. Dotychczas mogliśmy zobaczyć prace artystów skupionych wokół pracowni litograficznych miast takich jak Berlin, Łódź, Gdańsk czy Lublin. Tym razem do Domu Słów przyjadą prace z Katowic. Cykl jest prowadzony przez Izbę Drukarstwa w Domu Słów.
Artyści biorący udział w wystawie: Dominik Staniaszek, Gawroński, Wojciech Dołchun, Patrycja Juszczak, Bianka Szlachta, Piotr Herla, Mateusz Rafalski, Anna Bil, Milena Strycharczyk, Artur Oleś, Marcin Hajewski, Józef Budka 

Prof. Józef Budka o Pracowni Litografii ASP w Katowicach:

„Pracownia Litografii w katowickiej Akademii Sztuk Pięknych była zawsze ściśle związana z historią Macierzystej Uczelni, i tak jak i ona podlegała etapom rozwoju i reorganizacji. Początki pracowni sięgają lat pięćdziesiątych dwudziestego wieku, kiedy to Prof. Aleksander Rak i młody asystent późniejszy prof. Stanisław Gawron założyli i prowadzili warsztat druku płaskiego. 

Z naszą pracownią byli, lub są do tej pory związani między innymi tacy pedagodzy jak asystent Jan Nowak, adj. Marian Słowicki, prof. Józef Budka, prof. Adam Romaniuk, prof. Waldemar Węgrzyn, dr Marcin Hajewski, asystent Artur Oleś.

Nasza pracownia wraz z rozwojem uczelni trzykrotnie przenosiła się do różnych pomieszczeń aby ostatecznie znaleźć swoje miejsce w odnowionym budynku Akademii Sztuk Pięknych przy ulicy Koszarowej 17. Nie od razu wyposażenie, czyli warsztat graficzny wyglądał jak obecnie, proces „wzbogacania” przebiegał wolno ale w sposób konsekwentny. Pracownia pozyskiwała matryce kamienne i prasy graficzne dwukrotnie, w latach pięćdziesiątych i osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Należy podkreślić, że zdobywanie kamieni odbywało się przy dużym zaangażowaniu ówczesnej kadry pedagogicznej, szczególnie w latach osiemdziesiątych kiedy zasób kamieni został powiększony do stu kilkudziesięciu matryc litograficznych. Posiadamy kamienie o wymiarach od bardzo małych, średnich aż do kilku przekraczających 100 x70 cm. Na wyposażeniu pracowni znajduje się sześć ręcznych pras litograficznych typu Mansfeld, Krauze, Erazm Sutter, i jedna wielkoformatowa prasa offsetowa produkcji rosyjskiej.

Pracownia Litografii w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach realizuje swój program artystyczny i dydaktyczny w oparciu o szeroko pojęty warsztat druku płaskiego, wykorzystując zarówno klasyczny kamień litograficzny, jak i offsetowe płyty aluminiowe. W kształceniu zwracamy szczególną uwagę na niepowtarzalny ślad jaki proponuje litografia gdzie istnieje możliwość jej identyczności w powielaniu ale również ingerencji w odbitkę poprzez zabiegi monotypiczne, kaszerunki, collage. W 2012 roku po raz pierwszy w Polsce wprowadziłem do programu mojej pracowni w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach technologię ”Mokulito”, litografii na drewnie. W sposób oczywisty możliwości nowej techniki poszerzyły znacząco warsztat druku płaskiego wzbogacając go o ślady cięć drzeworytniczych.

Kiedy pracownia litografii będąca jedną z czterech pracowni technik graficznych , uzyskała w latach dziewięćdziesiątych możliwość dyplomowania, corocznie w sposób cykliczny pracownię opuszcza grupa zdolnych artystów litografów swoją obecność potwierdzając udziałem w konkursach graficznych na całym świecie. W tym nowoczesnym i wysoce zdygitalizowanym świecie rodzina sympatyków litografii daje nadzieję na podtrzymanie tradycji kontynuowania szlachetnej techniki druku litograficznego”. 
Gliwice, dnia 18 09 2016 r. 

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej