W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wystawa: "Lubelska jesień. Spacerkiem po lesie, parku i sadzie. Powrót do szkoły"

Wystawa: "Lubelska jesień. Spacerkiem po lesie, parku i sadzie. Powrót do szkoły"
Data rozpoczęcia 2016-11-09
Data zakończenia 2016-12-03
Miejsce Galeria Hol Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej, ul. Narutowicza 4
Udział Bezpłatny
Kategoria Wystawa

Autorska wystawa prac plastycznych i rękodzieła uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 w Lublinie będzie dostępna dla zwiedzających w godzinach pracy Biblioteki do 3 grudnia 2016 r.

To już piętnaste nasze spotkanie…
W pracy z osobami z niepełnosprawnością intelektualną działalność plastyczna stanowi nieocenioną wartość zarówno terapeutyczną, jak i rewalidacyjną. Umożliwia aktywne poznawanie świata, zgodnie z potrzebami i zainteresowaniami osób niepełnosprawnych. Dla wielu uczniów jest to niekiedy jedyny sposób niewerbalnego porozumiewania się z otoczeniem. Aktywne twórcze działania dają uczniom z niepełnosprawnością intelektualną możliwość wyrażania samych siebie, własnych emocji w sposób akceptowany społecznie, uczą współpracy w zespole, odpowiedzialności, wytrwałości w realizacji zadań, ale przede wszystkim dają poczucie sukcesu. Praca plastyczna zachęca niepełnosprawnych uczniów do zastanawiania się, a tym samym do tworzenia według własnego sposobu postrzegania rzeczywistości, przez co wzbogacają oni swoje wyobrażenia. Malowanie, rysowanie czy lepienie przenosi niepełnosprawnych uczniów w świat kolorów, faktur, kształtów, co uwrażliwia ich na piękno otaczającego świata, a także pobudza ich ciekawość poznawczą.

W kształtowaniu pozytywnej sytuacji wychowawczej, przyjaznej dziecku niepełnosprawnemu, ogromną rolę odgrywa możliwość organizowania wystaw prac naszych uczniów w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie. Dzięki współpracy z Biblioteką od wielu lat nasi uczniowie mają możliwość aktywnie uczestniczyć
w życiu kulturalnym i społecznym miasta. Corocznym wernisażom towarzyszy, panująca niezmiennie w tym miejscu, atmosfera ciepła, przyjaźni, akceptacji i bezpieczeństwa. Wystawy te stanowią dla niepełnosprawnych artystów źródło nieocenionych wrażeń i odczuć. Dają im poczucie radości, ale przede wszystkim – dumy z wykonanej pracy.

Tegoroczna wystawa, która nosi tytuł „Lubelska Jesień”, jest wystawą jubileuszową, ponieważ już po raz piętnasty mamy zaszczyt i przyjemność zaprezentować dzieła naszych twórców-artystów w murach Biblioteki.
Zgromadzone prace uczniów są przedstawione w trzech blokach tematycznych: „W szkole po wakacjach”, „Spacerkiem po lasach i ogrodach”, „W sadzie”. Każda z nich wydobywa jednostkowe postrzeganie świata, odzwierciedla talent oraz indywidualny styl pracy autorów.
Mamy nadzieję, że cyklicznie organizowane przez nas imprezy pozwalają zapoznać się szerszej publiczności z twórczością osób niepełnosprawnych, umożliwiają choć w części wejście w ich artystyczny świat oraz przyczyniają się do propagowania pozytywnego wizerunku uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w społeczności lokalnej. Dyrekcja Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 w Lublinie

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej