W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wystawa: Madonny i Ladacznice. Wystawa prac Weroniki Rafy

Wystawa: Madonny i Ladacznice. Wystawa prac Weroniki Rafy
Data rozpoczęcia 2015-10-08
Data zakończenia 2015-11-10
Miejsce Dom Słów, ul. Żmigród 1/Królewska 17
Udział Bezpłatny
Kategoria Wykład

Madonny i Ladacznice - wystawa prac Weroniki Rafy, która łączy psychologię i projektowanie graficzne. Przedstawia teorie dotyczące znaczenia kobiecości, stereotypowego myślenia czy seksistowskich przekonań w społeczeństwie. Główną inspiracją dla treści projektu była teoria ambiwalentnego seksizmu Glick i Fiske (wyróżniają seksizm wrogi i ambiwalentny, gdzie kobiety dostają łatki Madonny lub Ladacznicy).

Weronika Rafa o wystawie: W projekcie zwracam uwagę na problemy dotyczące uprzedzeń rodzajowych oraz wynikające z ograniczonego, stereotypowego myślenia. Komunikaty prac nie są jednak dosłowne, dlatego każdy może sobie wybrać, jakie nadać im znaczenie. Jeśli chodzi o stronę wizualną, projekt pełen jest kontrastów i dwuznaczności. Chciałam tym pokazać, że nic nie jest całkowicie białe (jak Madonna) czy czarne (jak Ladacznica).

Weronika Rafa - graficzka i ilustratorka, obecnie studiująca na University of the Arts London, gdzie pracuje nad projektem dotyczącym fazy zakochiwania się i atrakcyjności interpersonalnej. Autorka projektu Ladacznica, traktującego o stereotypizacji kobiet, z perspektywy psychologicznej i typograficznej, wystawianego ponad 20 razy w przeciągu ostatnich 3 lat (w miejscach takich jak Pałac Kultury i Nauki, Institute of Design Kielce, Gdańska Galeria Miejska, Klub Żak, Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi, itp.).  Od 2013 roku prowadzi fanpage projektu www.facebook.com/Ladacznica, na którym obecnie umieszczane są ironiczne ilustracje o tematyce zmagania się z codziennością. Stypendystka Ministra Edukacji Narodowej, Prezydenta Miasta Gdańska oraz Rektor ASP w Gdańsku. Laureatka Festiwalu Fama, konkursu Typography Day, uczestniczka II Festiwalu typografii studenckiej MOTYF.  Prywatnie fanka seriali i kreskówek, zwłaszcza Orange is the New Black i Game of Thrones. Interesuje się psychologią rodzaju, plakatem typograficznym, historią Europy XX wieku oraz jedzeniem. 

Termin wystawy: 08.10 - 10.11.2015