W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wystawa malarstwa i grafiki Joanny Barczyk

Wystawa malarstwa i grafiki Joanny Barczyk
Data rozpoczęcia 2019-04-12
Godzina rozpoczęcia 18:00
Data zakończenia 2019-05-09
Miejsce Centrum Kultury i Sztuki Chińskiej He Shuifa UMCS, III p. Biblioteki Głównej UMCS, ul. Radziszewskiego 11
Organizator Objazdowa Galeria Sztuki Związku Polskich Artystów Plastyków oraz Akademickie Centrum Kultury UMCS „Chatka Żaka”
Udział Bezpłatny
Kategoria Wystawa

Joanna Barczyk (ur. w 1953 r. w Zabrzu) studiowała na Wydziale Grafiki w Katowicach i na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, dyplom zrealizowała w 1978 r. pod kierunkiem prof. Jerzego Nowosielskiego. Od 1977 r. działała w opozycji antykomunistycznej, w 2007 r. otrzymała Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Od 2002 r. pełni różne funkcje w komisjach przy zarządzie okręgu lubelskiego Związku Polskich Artystów Plastyków W 2016 r. zdobyła Medal Prezydenta Miasta Lublina w uznaniu za zasługi na rzecz lubelskiej kultury oraz wkład i zaangażowanie w upowszechnianie sztuk plastycznych z podziękowaniem za działalność artystyczną służącą promocji miasta Lublin.

W swoich pracach Joanna Barczyk wykorzystuje uwspółcześnioną technikę malarstwa ikonowego. Charakterystyczne dla jej twórczości jest zastosowanie abstrakcyjnych form geometrycznych i archetypowe traktowanie postaci figuralnych. Szczególną rolę w przekazywaniu treści w obrazach pełnią symbole - zarówno te już istniejące, jak i tworzone przez artystkę. Symboliczne znaczenie ma także kolor i wykorzystanie metali szlachetnych. Prace często tworzą cykle lub tryptyki. W ciągu czterdziestu lat twórczości, sposób malowania Joanny Barczyk uległ transformacji - od wygładzenia i precyzji do szorstkich faktur, krakelur i spontanicznej przypadkowości. W ostatnim dziesięcioleciu artystka rozszerzyła swój warsztat o fotografię i grafikę cyfrową. 

Prace Joanny Barczyk znajdują się w zbiorach prywatnych w Polsce, Niemczech, Szwecji, Norwegii, Wielkiej Brytanii, Belgii, Watykanie, Kanadzie, RPA i USA.
Wystawę można oglądać do 9 maja br. Wstęp jest wolny. Godziny otwarcia Centrum He Shuifa: środy 12:00-21:00