W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wystawa: Marcin Maron. Ulica Jednokierunkowa. Fotografia

Wystawa: Marcin Maron. Ulica Jednokierunkowa. Fotografia
Data rozpoczęcia 2022-10-21
Data zakończenia 2022-11-13
Miejsce Centrum Spotkania Kultur, plac Teatralny 1 | Galeria Wystaw Czasowych +1
Organizator Centrum Spotkania Kultur w Lublinie
Udział Bezpłatny
Kategoria Wystawa

Tematem wystawy są fotograficzne wizerunki pewnego domu i miejsca w centrum starego Lublina, oraz ludzie, czas i pamięć z nimi związane. Tym miejscem jest pałac Wrońskich (Hussarów) i jego okolica, ulice Wyszyńskiego i Żmigród, gdzie autor wystawy mieszkał przez trzydzieści lat. Wystawa ma być próbą wywołania przy pomocy fotografii fragmentów osobistej przeszłości oraz ujęcia historycznej aury tego miejsca.

Impulsem do realizacji wystawy stały się osobiste wspomnienia oraz odnalezione zdjęcia wykonane przez dziadka autora w latach 60. dwudziestego wieku - Romualda Marona, lubelskiego fotografa. Prezentowane na wystawie fotografie tworzą kilkupokoleniową narrację, w której przenikają się motywy osobiste i historyczne, dokumentalne i kreacyjne. Temat związany jest z nierozstrzygalnym pytaniem: W jaki sposób i w jakim stopniu fotografie ewokują czas przeszły? Czy są tylko pamiątką? Fotografie są dla niego śladem i znakiem tego, co było, a zarazem środkiem artystycznej konstrukcji obrazu. Dlatego zdjęciom będą towarzyszyć krótkie teksty literackie odnoszące się do problemu czasu i pamięci.

Projekt zrealizowany w ramach stypendium Prezydenta Miasta Lublin. 

Wernisaż: 20 PAŹ 2022 | 18:00
Wystawa: 21 PAŹ - 13 LIS 2022

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej