W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wystawa Michała Jasiewicza "Przez światło i powietrze"

Wystawa Michała Jasiewicza "Przez światło i powietrze"
Data rozpoczęcia 2019-10-11
Godzina rozpoczęcia 18:00
Data zakończenia 2019-11-15
Miejsce Galeria OKNA Miejskiej Biblioteki Publicznej, Lublin, ul. Peowiaków 12, I piętro
Organizator Miejska Biblioteka Publiczna w Lublinie
Udział Bezpłatny
Kategoria Wernisaż

Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na wernisaż Michała Jasiewicza "Przez światło i powietrze". 

Wystawa czynna od 11 października do 15 listopada 2019

...Duszne ulice wielkich miast malowane pod światło, skąpane w słońcu zaułki, wiejskie domy, ginące we mgle łąki, schowani pod kawiarnianymi parasolami ludzie, bezlistne drzewa rzucające długie cienie na pokryte skrzącym śniegiem połacie ziemi, sosny u podnóża gór, bliki światła i rozedrgane odbicia łodzi na wodzie, tabun koni, czy bukiet kwiatów, to tematy obrazów Michała Jasiewicza – architekta i znakomitego akwarelisty.

Michał kroczy własną drogą. Jest uczciwy wobec siebie i odbiorcy. Szczerość jest podstawą jego twórczości. On po prostu maluje sercem, w zgodzie ze swoimi odczuciami. Cechą charakterystyczną jego obrazów jest wprost niezwykła dbałość o jakość wypowiedzi artystycznej popartej znakomitym warsztatem. W wypadku Michała Jasiewicza wszystko zaczyna się od wyboru tematu, kadru i zdefiniowaniu tego, co artysta chce utrwalić. Punktem wyjścia jest zawsze rysunek, a ten Michał opanował znakomicie. Doskonale posługuje się perspektywą linearną i powietrzną. Ma ciekawą, lekką i swobodną kreskę. Chociaż Michał jest twórcą wszechstronnym, wydaje się, że najwięcej przyjemności czerpie z malowania scen miejskich, gdzie ludzie i samochody są tylko szafarzem dla architektury. Najciekawsze są chyba te malowane pod światło, kiedy słońce znajduje się dość nisko nad horyzontem, kładąc na ulicach długie i głębokie cienie. Takie patrzenie prowadzi do uproszczenia skomplikowanych form. Pozwala zgubić część szczegółów i stworzyć kompozycję bardziej syntetyczną, w której detale architektoniczne są mniej dosłowne. Bardziej sugeruje niż mówi wprost i uruchamia skojarzenia otwierając pole do własnych interpretacji. Artysta lubi wszelkiego rodzaju zabawy światłem i ukazywanie kontrastów. Idealnie potrafi oddać klimat i unikalność miejsca, pozwala wręcz poczuć gęstość, smak i zapach powietrza. 

Dariusz Płecha

Michał Jasiewicz
1996 - 2002 - Politechnika Krakowska, Wydział Architektury, kierunek Architektura i Urbanistyka. Uzyskany tytuł: mgr inż architekt, master of science (Royal Institute of British Architects). Jest członkiem Stowarzyszenia Akwarelistów Polskich. Od 1998 roku pracuje jako architekt i urbanista w ramach rodzinnej „Autorskiej Pracowni Projektowej Architektura”. Pracę zawodową łączył od początku z pasją tworzenia. Z czasem malarstwo akwarelowe stało się równorzędnym zajęciem a jego prace zaczęły być prezentowane na wystawach w kraju i za granicą. Podróżuje, prowadzi warsztaty malarskie i sesje malowania akwareli na żywo zarówno w Polsce, jak i za granicą. Jest regularnym uczestnikiem międzynarodowych wydarzeń poświęconych akwareli. Publikacje o jego twórczości pojawiają się w prasie branżowej (Art of watercolour, Pratique des Arts, Artysta i Sztuka).
W przeciwieństwie do swojej edukacji technicznej postrzega akwarelę jako kategorię malarstwa / sztuki, a nie grafiki. Elementy architektury często pojawiają się w jego pracach, choć nigdy nie są reprezentowane bezpośrednio. Są zwykle częścią szerszego krajobrazu kulturowego, gdzie współistnienie naturalnego krajobrazu i ludzkich artefaktów stanowi pretekst który umożliwia artyście stworzenie w pół realistycznej, na wpół poetyckiej wizji świata. Wizji ulotnej jak zmieniające się światło lub pory roku. Powstałe prace są często inspirowane błyskiem światła na fasadzie budynku, połyskującą powierzchnią wody, falującym niebem, a nie przez konkretny obiekt. Mieszka i tworzy w Nowym Sączu.