W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wystawa multimedialna: Drogi do Niepodległej – Józef Piłsudski

Wystawa multimedialna: Drogi do Niepodległej – Józef Piłsudski
Data rozpoczęcia 2016-10-08
Data zakończenia 2016-10-21
Miejsce Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, Plac Teatralny 1
Udział Bezpłatny
Kategoria Wystawa

8 października br. na Placu Teatralnym odbędzie się otwarcie multimedialnej wystawy Drogi do Niepodległej – Józef Piłsudski, zorganizowanej przez Narodowy Bank Polski i Muzeum Józefa Piłsudskiego przy współpracy z Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.

Inspiracją do stworzenia wystawy była moneta z wizerunkiem Józefa Piłsudskiego wydana przez NBP w 2015 r. z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

W 2018 roku będziemy obchodzili setną rocznicę odzyskania niepodległości. Z tej okazji Narodowy Bank Polski przygotował serię monet z wizerunkami czterech wielkich Polaków: Józefa Piłsudskiego, Józefa Hallera, Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego. Mimo różnych dróg dążenia do niepodległości łączył ich wspólny cel – wolna Polska. Wystawa pokazuje drogę, jaką wybrał Józef Piłsudski, za pomocą wielkoformatowych podświetlanych fotografii, dokumentów, filmów oraz zdjęć legionistów i samego marszałka, które będzie można oglądać w technologii 3D. Wzbogacą ją także wypowiedzi znanych ludzi kultury, sztuki i mediów na temat niepodległości i jej znaczenia dla nas współcześnie. Wystawę zamykać będzie wielkoformatowa reprodukcja nie wprowadzonego do obiegu pięciomilionowego banknotu z wizerunkiem pierwszego marszałka niepodległej Polski.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej