W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wystawa: Вголос/Na głos/Out Loud

Wystawa: Вголос/Na głos/Out Loud
Data rozpoczęcia 2022-09-24
Data zakończenia 2022-10-30
Miejsce Galeria Labirynt, ul. ks. J. Popiełuszki 5
Organizator Galeria Labirynt w Lublinie
Udział Bezpłatny
Kategoria Wystawa

Artyści i artystki: Yehor Antsyhin, Kateryna Berlova, Kateryna Buchatska, Nadia Chervinska, Commercial public art, Daniil Galkin, Lucy Ivanova, Daria Kozlova i Arwina, Ksi Prostir (Iva Naidenko, Nadya Koval), Maria Matjashova, Lada Nakonechna, Daniil Shumikhin, Vitalii Shupliak, Dima Tolkachov, Vova Vorotniov, Kamyla Yanar

Zespół kuratorski: Krystian Kamiński, Valerie Karpan, Marina Marinichenko, Agata Sztorc-Gromaszek

Otwarcie wystawy: 23.09.2022 godz. 19.00 [otwarcie tłumaczone na PJM, UA, EN]
Wystawa czynna do 30.10.2022 (wt.-niedz., godz. 12.00-19.00)

 

Fikcyjne narracje, zmanipulowane wspomnienia, przemilczenie, zapomnienie – wymazywanie historii nie daje się uchwycić w strukturze pamięci. Niezależnie od tego, czy w bitwach o sprawczość kultury zostają utracone dobra materialne – skradzione, zniszczone lub fałszywie określane jako „rosyjskie” – ich nieobecność, podkreślana przez tęsknotę, tworzy silne powiązania między teraźniejszością a przeszłością. To właśnie za sprawą tej pozamaterialnej więzi z dowolnego obcego środowiska można wydobyć to, co przywłaszczone, odzyskując prawdziwy obraz przeinaczonych dziejów – prawdziwość ukraińskiej kultury.
Na wystawie „Na głos” prezentujemy sposoby i narzędzia, za pomocą których dokonuje się dekolonizacja historii i emancypacja kultury ukraińskiej. Mówimy na głos o demaskowaniu i dekonstrukcji rosyjskiej narracji propagandowej, ilustrując przykłady zawłaszczania razem ze współczesnymi ukraińskimi artystami i artystkami, których praktyka twórcza związana jest z pamięcią, krytyką instytucjonalną i analizą muzealnictwa. Ich pracom, stanowiącym trzon ekspozycji, towarzyszą teksty ukraińskich autorów i autorek pisane w czasie trwającej wojny. W ramach tego zestawienia dokonuje się krytyczny przegląd narodowego dziedzictwa kulturowego Ukrainy. Zgromadzone na wystawie prace i teksty stawiają również pytania o poziom świadomości naszej własnej historii. Poprzez interpretację znajomych i nieznajomych barw i melodii, słów, archiwalnych przedstawień i dokumentacji najbardziej aktualnych wydarzeń wspólnie staramy się podważyć pogląd, że Ukraina jest w jakiś sposób naturalnie wpisana w tkankę rosyjskiej kultury.
Pomysł na wystawę zrodził się świeżo po wybuchu wojny w Ukrainie wywołanej przez Rosję. W miarę upływu czasu i ciągle zmieniającego się biegu wydarzeń odczuwamy potrzebę mówienia na głos o zawłaszczeniu kulturowym i tożsamości narodowej. Zajmując się tematem pamięci zbiorowej, pragniemy skłonić odbiorców i odbiorczynie do krytycznego spojrzenia na historię – przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. Ekspozycja inicjuje trudną dyskusję dotyczącą tożsamości ukraińskiej, do której serdecznie zapraszamy.

Partnerzy: Cultural Geographies (Ukraina), SONIAKH digest (Polska)
Wystawa organizowana w ramach projektu „Old New Gaze” finansowanego przez Europejską Fundację Kultury.