W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wystawa: On-U Sound in Poland

Wystawa: On-U Sound in Poland
Data rozpoczęcia 2024-06-27
Godzina rozpoczęcia 18:00
Data zakończenia 2024-06-30
Miejsce Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 7, parter
Organizator Warsztaty Kultury w Lublinie
Udział Bezpłatny
Kategoria Wystawa

Szczególną wystawą przygotowaną specjalnie na festiwal Wschód Kultury – Inne Brzmienia jest wizualna prezentacja polskich śladów w ponad 40-letniej historii wytwórni On-U Sound, która towarzyszy szerokiej obecności tego zasłużonego wydawnictwa podczas najbliższej edycji wydarzenia.

On-U Sound to legendarna angielska wytwórnia płytowa założona na przełomie 1979 i 1980 r. przez Adriana Sherwooda, która z powodzeniem działa do dziś. Skupia w swoim katalogu przede wszystkim muzykę dub, reggae, roots, electro, ale też afrobeat, jazz czy hip-hop. Przez wydawnictwo Sherwooda przewinęły się największe postaci tej sceny, a wśród nich Lee Scratch Perry, Mad Professor, African Head Charge, Creation Rebel, Prince Far czy Little Axe. 

– Festiwal Inne Brzmienia co roku kontynuuje przegląd najciekawszych wytwórni muzycznych. Tym razem prawdziwa petarda, brytyjski label On-U Sound, jeden z najważniejszych w dziejach bastion muzyki dub. Reprezentować go będą kluczowi artyści i Adrian Sherwood, producent odpowiedzialny za brzmienie On-U Sound oraz African Head Charge, zespół, którego nagrania można uznać za najbardziej esencjonalne wcielenie rewolucyjnego potencjału wytwórni. On-U Sound powstało w 1980 r., gdy Sherwood przeniósł się do Londynu i łapiąc w żagle wiatr burzliwej epoki post-punka pracował z jej najbardziej poszukującymi artystami. Podczas jego sesji spotykali się artyści z Jamajki i karaibskiej diaspory w Anglii oraz rockowi rebelianci z zespołów Public Image Limited, Pop Group i The Slits, a czasami wpadali też muzycy z londyńskiej sceny free jazzowej. Sztandarowe albumy z tamtych lat to debiut New Age Steppers z hitami wyśpiewanymi przez Ari Up, najfajniejszą dziewczynę w punk rocku oraz prawdziwy dynamit, jeden z tych nielicznych albumów, który wraz z upływem lat nie traci ani trochę ze swej drapieżności, „Learning to Cope with Cowardice” Marka Stewarta. Stewart, ex-frontman Pop Group wniósł do świata On-U Sound idee wywrotowych dekonstrukcji zaczerpnięte od paryskich sytuacjonistów i W. S. Burroughsa, które gładko przenikały się z kolażową poetyką dubu. Antykapitalistyczny agit pop z tego albumu korzystał z iście industrialnego uderzenia dźwiękiem i przy tej okazji ujawnił się jeden z najbardziej rewolucyjnych rysów produkcji Sherwooda. Pokazał on, że również brutalny hałas odnaleźć się może w alchemii dubu – pisze Rafał Księżyk, ceniony dziennikarz i krytyk muzyczny.

Muzyce z On-U Sound towarzyszy przygotowana przez Inne Brzmienia i Xiędza Makena wystawa dokumentująca związki Sherwooda z Polską.

– Oddzielny rozdział w historii Sherwooda stanowią jego kontakty z Polską. Zaczęło się w 1986 r., gdy spotkał się w Londynie z pasjonatami muzyki korzeni, braćmi Kleszcz, Jerzym i Włodzimierzem. Przyjął ich zaproszenie i jeszcze w tym samym roku przyjechał z ekipą On-U Sound do Poznania na festiwal „Reggae is King” w hali Arena. Pomiędzy występami polskich zespołów reggae grał jego sound system wspierany wokalnie przez takich mistrzów jak Gary Clail, Bim Sherman i Mark Stewart, a całość miksował Sherwood. Efektem tej wizyty były miksy wykonane przez niego dla poznańskiego Gedeona Jerubbala. Szerszą współpracę nawiązał Sherwood z wytwórnią Kamahuk. Jej założyciel, Włodzimierz Kleszcz, był współtwórcą światowego fenomenu, jakim stały się wspólne nagrania klasyków reggae z Twinkle Brothers i góralskiej orkiestry Trebunie-Tutki. Sherwood remiksował ich muzykę, co górale uczcili tytułem płyty „W Sherwood”. Przygotował też prezentującą wytwórnię kompilację na kasetę Kamahuk, „On-U Sound for Poland”. Rozpoczyna się od pozdrowień nagranych specjalnie na tę okazję przez Lee „Scratcha” Perry’ego. Dub na kasecie? Ktoś może się zdziwić, ale w polskich realiach połowy lat 90. to był najbardziej masowy nośnik. Kolejne polskie wydawnictwo to było już CD, „On-U Sound Live In Warsaw 2004” wydane przez CDQ, gdzie odbywał się koncert On-U Sound System, i British Council – dodaje Księżyk.

Cały tekst dostępny na stronie innebrzmienia.euotwiera się w nowej karcie

Podczas swojej wizyty w Lublinie Adrian Sherwood pojawi się w kilku rolach. Przede wszystkim zagra swojego autorskiego seta, weźmie udział w rozmowie o historii i teraźniejszości On-U Sound, ale też stanie za konsoletą jako realizator dźwięku podczas koncertu grupy African Head Charge.

Wydarzenie jest częścią Festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia