W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wystawa Powiększenie 2 – pokochaj lubelską sztukę

Wystawa Powiększenie 2 – pokochaj lubelską sztukę
Data rozpoczęcia 2021-02-25
Data zakończenia 2021-04-18
Miejsce Galeria Labirynt | Plaza, ul. Lipowa 13
Organizator Galeria Labirynt
Udział Bezpłatny
Kategoria Wystawa

Podczas drugiej wystawy cyklu Powiększenie zaprezentują się Adam Oroń, Sławomir Toman i Monika Zadurska-Bielak.

Ich prace, tak samo jak w poprzedniej odsłonie, są przeznaczone na sprzedaż. Obrazy i rzeźby trojga lubelskich twórców można będzie oglądać w Galerii Labirynt | Plaza od 25 lutego.  

Ideą Powiększenia jest prezentacja twórczości artystek i artystów związanych z Lublinem. Powstała ona jako wynik trudnego czasu pandemii i obudzonej przez nią refleksji, dotyczącej znaczenia wspólnoty i lokalności. Cykl Powiększenie otworzyli we wrześniu Edna Baud, Małgorzata Pawlak i Jakub Ciężki. W drugiej odsłonie wystawy publiczność będzie miała okazję obejrzeć obrazy Adama Oronia i Sławomira Tomana oraz rzeźby Moniki Zadurskiej-Bielak. Dzieła będzie można także kupić.

Adam Oroń 

Swoimi obrazami zabiera widza do steatralizowanego świata dawnych filmów gangsterskich. Bardziej od wątków fabularnych interesują go jednak pozy aktorów i dramatyczny światłocień. Kadry filmowe, fotografie czy plakaty są dla niego punktem wyjścia dla interpretacji, w których zaciera się granica między realnością i fikcją. Portret przestępcy czy istniejąca architektura, wskutek malarskich przekształceń, zyskują niejednoznaczny status. Prezentowane prace Adama Oronia łączy atmosfera mroku i napięcia, spotęgowanych przez aurę ciszy.

Artysta tworzy obrazy olejne, akwarele, rysunki i ilustracje. W 2014 roku ukończył malarstwo na Wydziale Artystycznym UMCS w pracowni dr. hab. Wiesława Procia.

Sławomir Toman 

Początkiem jego obrazów jest przedmiot, niekiedy o wątpliwej wartości estetycznej. Artysta uwielbia wyszukiwać rozmaite gadżety, bibeloty czy zabawki, które w pośredni sposób opowiadają o człowieku. W sposobie ich przedstawiania widać graniczącą z fetyszyzmem fascynację ich gładką, lustrzaną powierzchnią. Odnosimy wrażenie, że mamy do czynienia z czymś niezwykle cennym, choćby przedstawiany obiekt sam w sobie był kiczem. Obrazy Sławomira Tomana można podziwiać od strony czysto malarskiej, ale i odkrywać znaczenia, które są w nich zaszyfrowane.

Sławomir Toman zajmuje się malarstwem, jest nie tylko artystą, ale i dydaktykiem i kuratorem wystaw. Pracuje w Instytucie Sztuk Pięknych na Wydziale Artystycznym UMCS. Był także założycielem i pierwszym prezesem Stowarzyszenia Artystycznego Otwarta Pracownia w Lublinie.

Monika Zadurska-Bielak 

Na wystawie pokazuje rzeźby ceramiczne, których bohaterem jest szczur – zwierzę, do którego niekoniecznie pałamy sympatią. Prace dotykają wątków ekologicznych, ale i są odzwierciedleniem stanów emocjonalnych doświadczanych w czasie zamknięcia. Wyrazicielem złości, smutku, samotności, ale i hartu ducha oraz siły przetrwania staje się szczur, zwyczajowo „nieczysty” i niechciany. Artystka odwraca te pojęcia i patrzy na zwierzę z ogromną empatią.

Ulubionym tworzywem Moniki Zadurskiej-Bielak jest glina; zajmuje się rzeźbą i ceramiką. Specjalizuje się w technologii odlewów silikonowych, którą wykorzystuje do tworzenia realistycznych figur. Tajników tych technik uczy w założonej przez siebie pracowni plastycznej „Potok”.

Dzień otwarcia
Kiedy: 25.02.2021 r., godz. 13:00–18:00

Gdzie: Galeria Labirynt | Plaza,  ul. Lipowa 13
Dostępność: wystawa znajduje się na parterze
Wstęp wolny