W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wystawa prac Sławomira Łuczyńskiego pt. „Quo vadis”

Wystawa prac Sławomira Łuczyńskiego pt. „Quo vadis”
Data rozpoczęcia 2019-10-25
Godzina rozpoczęcia 13:00
Data zakończenia 2019-11-30
Miejsce Biblioteka Główna UMCS, ul. Idziego Radziszewskiego 11
Udział Bezpłatny
Kategoria Wystawa

Biblioteka Główna UMCS zaprasza na otwarcie wystawy prac Sławomira Łuczyńskiego pt. „Quo vadis”, który odbędzie się 25 października 2019 roku o godz. 13:00 w siedzibie Biblioteki (ul. Idziego Radziszewskiego 11).

„Quo vadis” to pierwsza tematyczna wystawa w dorobku Łuczyńskiego, a 158. indywidualna. Pomysł na nią dojrzewał latami. Autor pokazuje ludzkie postawy wobec tego, co nieuchronne w życiu każdego z nas. Zmusza do refleksji i zadumy nad przemijaniem. To nie przypadek, że wystawa otwarta została przed 1 listopada, czyli dniem Wszystkich Świętych. Jej bohaterką jest bowiem śmierć. „Śmierć bezsensowna, heroiczna, litościwa, nienasycona, ale i śmierć – wybawienie i śmierć pocieszycielka” – wylicza Sławomir Łuczyński. Nie sposób opowiedzieć o śmierci w kilku zdaniach. „Trzeba przyjść i przyjrzeć się obrazom. Zastanowić się i podumać w ten październikowy czas” – proponuje artysta.

Sławomir Łuczyński należy do Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury, w którym od grudnia 2011 r. pełni funkcję wiceprezesa. Ma na koncie nagrody i wyróżnienia w konkursach krajowych (64) i międzynarodowych (80). Za działalność artystyczną został uhonorowany przez SPAK dwukrotnie małym ERYKIEM (1998 r. i 2000 r.) i dużym ERYKIEM w 2002 roku. Ponadto Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało mu odznakę Zasłużony Działacz Kultury. W 2013 Ruch „Piękniejsza Polska” pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego wyróżnił artystę za „tworzenie piękna, którym możemy szczycić się przed światem”. Rok 2014 przyniósł z kolei Łuczyńskiemu odznakę Ministra Kultury – „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do 30 listopada br.