W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Wystawa prac sumskiej „Lubliniany” w Galerii Ratusz

Data rozpoczęcia 2019-06-27
Data zakończenia 2019-07-30
Miejsce Galeria Ratusz
Udział Bezpłatny
Kategoria Wystawa

W dniach 27 czerwca – 30 lipca 2019 r. w Galerii Ratusz prezentowany będzie zbiór prac uczniów oraz wykładowców Sumskiej Dziecięcej Szkoły Artystycznej im. M. Łysenki, będący efektem dotychczasowej współpracy.

Wystawa składa się z najlepszych prac sumskiej „Lubliniany” prezentujących zabytki oraz niezwykłe krajobrazy Lublina i jest podsumowaniem kilkuletniej, owocnej współpracy artystycznej między instytucjami kultury naszych miast.

Początki partnerstwa Lublina i Sum sięgają roku 2013, kiedy podpisano umowę o współpracy między miastami. Obejmuje ona wiele obszarów, z czego kultura i sztuka jest jednym z najważniejszych.

W latach 2013-2014 Sumska Dziecięca Szkoła Artystyczna im. M. Łysenki zawarła umowy o współpracy z Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej oraz Zespołem Szkół Plastycznych im. Cypriana Kamila Norwida w Lublinie. Dzięki nim oraz aktywnemu wsparciu Miasta Lublin, około 100 uczniów i wykładowców z ukraińskiej szkoły wzięło udział w Międzynarodowych Plenerach Artystycznych w Lublinie oraz wymianie artystycznej. Przyjęta forma współpracy przyczynia się do podnoszenia kwalifikacji zawodowych wykładowców oraz rozwoju potencjału twórczego uczniów, umacnia partnerstwo między miastami i stwarza perspektywę dalszej edukacji absolwentów Sumskiej Dziecięcej Szkoły Artystycznej w Lublinie oraz w całej Polsce.

Podsumowanie twórczej współpracy środowisk artystycznych Lublina i Sum przypada w szczególnym okresie - Roku Unii Lubelskiej, co skłania nas do nowych przemyśleń oraz wdrażania idei porozumienia ponad narodami, kulturami i religiami.

 

Najważniejsze wydarzenia cykliczne