W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wystawa: „Przeciw wojnie – Międzynarodowe Triennale Sztuki na Majdanku”

Wystawa: „Przeciw wojnie – Międzynarodowe Triennale Sztuki na Majdanku”
Data rozpoczęcia 2015-09-30
Data zakończenia 2015-11-08
Miejsce ul. Droga Męczenników Majdanka 67
Organizator Państwowe Muzeum na Majdanku
Kontakt www.majdanek.eu
Udział Bezpłatny
Kategoria Wystawa

W 30. rocznicę organizacji pierwszego Międzynarodowego Triennale Sztuki Państwowe Muzeum na Majdanku zaprezentuje ponad sto prac ze zbiorów sztuki współczesnej. Wystawę będzie można oglądać w Muzeum Lubelskim w Lublinie. 

Ekspozycja, przygotowana przez Danutę Olesiuk i prof. Lechosława Lameńskiego, prezentuje fragment kolekcji blisko siedmiu tysięcy dzieł sztuki współczesnej, które trafiły do zasobów Państwowego Muzeum na Majdanku w wyniku konkursów artystycznych. Ich twórcy podejmowali tematykę antywojenną i skupiali swoją uwagę na zagrożeniach współczesnego im świata, ale nie zapominali o walorach artystycznych prac. Autorami dzieł są m.in. Maurice Pasternak, Jiří Anderle, Paweł Warchoł czy Józef Szajna. Pracom prezentowanym na wystawie towarzyszą teksty – fragmenty wypowiedzi członków jury, krytyków sztuki i artystów biorących udział w Triennale, jak chociażby ten Dobrosława Bagińskiego, przewodniczącego Komitetu Organizacyjnego IV Międzynarodowego Triennale Sztuki: „Wolność wymaga wyboru. I nie ma takiej siły, która by człowiekowi tę wolność ostatecznie odebrała. Nie ma takiej siły, która zmusiłaby ofiarę do uznania racji oprawcy. W pełni możemy to zrozumieć tu, na Majdanku. Jesteśmy dłużnikami tej prawdy. Chcielibyśmy, aby nasza sztuka, nasza pamięć ten wielki dług, grosz po groszu spłacała”.

Wystawa będzie prezentowana do 8 listopada 2015 roku.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej