W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wystawa rysunków Macieja Bieniasza

Wystawa rysunków Macieja Bieniasza
Data rozpoczęcia 2019-08-31
Godzina rozpoczęcia 18:00
Data zakończenia 2019-10-01
Miejsce Galeria Sztuki Sceny Plastycznej KUL, ul. Rynek 8
Udział Bezpłatny
Kategoria Wystawa

Na wystawie zostaną zaprezentowane prace zarówno starsze, jak i najnowsze, wcześniej nie publikowane. Będzie można zobaczyć m.in. rysunki ilustracyjne wykonane w technice lawowanej tempery z cyklu „Mistrz i Małgorzata”, inspirowane powieścią Bułhakowa, nad którymi artysta pracował przez ponad 20 lat. Za pomocą czerni i bieli rysunku Bieniasz interpretuje i wizualizuje tekst literacki. W tej autorskiej wizji znajduje się wiele odniesień do ówczesnych i współczesnych problemów polityczno-społecznych, do tradycji Starego Testamentu, Ewangelii, Talmudu i teologii prawosławnej, ale także bardzo osobiste przeżycia samego artysty.

MACIEJ BIENIASZ
Maciej Bieniasz to malarz, grafik, rysownik, autor eseistyki kulturalnej. Urodził się w 1938 roku w Krakowie. Dyplom Wydziału Malarstwa krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych uzyskał w 1963 r. W latach 1974-2009 pracował w ASP w Katowicach.W 1992 roku uzyskał tytuł Profesora Sztuki. Jest współzałożyciel grupy WPROST (1966). Brał udział we wszystkich wystawach grupy, a także w około 250 wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Laureat m.in. Nagrody Krytyki Artystycznej im. C. K. Norwida (1967), Nagrody Kulturalnej „Solidarności” (1981/82 i 1987), nagrody Śląsko-Dąbrowskiego komitetu Kultury Niezależnej (1986). Ministra Kultury i Sztuki (1994), nagrody im. W. Korfantego (1996), nagrody Arcybiskupa Metropolity Katowickiego „Lux ex Silesia” (2012). Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Polonia Restituta (1993) i medalem Gloria Artis (2007). Jego prace znajdują się w zbiorach m.in. muzeów narodowych w Krakowie, Poznaniu, Szczecinie i Warszawie. Nadal tworzy, mieszkając w Koszycach Wielkich (Małopolska).

Wystawa potrwa do 1 października. Wstęp wolny.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej