W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wystawa rzeźby Marcina Myśliwca

Wystawa rzeźby Marcina Myśliwca
Data rozpoczęcia 2014-04-07
Data zakończenia 2014-04-27
Kategoria Wystawa

Jednoznaczne zdefiniowanie twórczości rzeźbiarskiej Marcina Myśliwca lub choćby jej charakterystyka, skutecznie opierają się zdecydowanym określeniom. W próbie odniesienia do jakichkolwiek kategoryzacji i klasyfikacji możemy jednak w najbardziej oczywisty sposób odwołać się do fascynacji. Nic bowiem bardziej niż fascynacje nie przystaje najtrafniej do etosu twórczego tego artysty. Jako powinowactwo z wyboru, twórczość Myśliwca głęboko sięga fascynacji archetypem, w sąsiedztwie i z bliskim sojuszem z analogiami do mitologii świata. Nieodparcie nasuwają się, wręcz cisną, porównania z ikonografią klasycznego świata antycznego, po średniowieczne zdobnictwo europejskich katedr i bogato iluminowane traktaty i bestiaria. W istocie, jego prace ewoluują w kierunku subiektywnej metafory i swoistego przewartościowania fascynacji wzorców, w odrębne, bliskie autorskiej wizji byty, zaludniające osobistą mitologię, wspieraną elementami kompilacyjnymi z zapoznanych źródeł: archetypów, ikonografii, tekstów. Realistyczne postrzeganie fantastycznego świata ustępuje swoistej alegorii, celowo i rozmyślnie oscylującej między obszarami wyrafinowania i groteski, nie tracąc nic z dyskretnego, ciepłego liryzmu.
Marek Skalski

Marcin Myśliwiec - Urodzony w 1983 roku w Jaśle. Z plastyką, głównie z rysunkiem związany od dzieciństwa. Z czasem młodzieńczą pasję dopełnia fascynacja rzeźbą w drewnie. Apogeum owładnięcia drewnem przypada na okres studiów na Uniwersytecie Ludowym we Wzdowie i Woli Sękowej. To wówczas, znaczący, inspiratorski wpływ na jego osobowość twórczą wywarła przyjaźń i współpraca z charyzmatycznym artystą – rzeźbiarzem Piotrem Worońcem. Od 2007 roku artysta mieszka i tworzy w Mielcu. W 2010 kończy studia licencjackie na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie, a w 2012 studia II st. na wydz. Grafiki, Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Ma na swoim koncie wystawy indywidualne oraz liczne poplenerowe.


wstęp wolny