W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wystawa "Sekwencje. Z pracowni Kowalskiego"

Wystawa "Sekwencje. Z pracowni Kowalskiego"
Data rozpoczęcia 2010-05-08
Data zakończenia 2010-05-27
Miejsce Galeria Lipowa 13, ul. Lipowa 13
Kategoria Wystawa

Wystawa „Sekwencje” prezentuje prace powstałe ostatnich latach w pracowni prof. Grzegorza Kowalskiego na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Będą to zarówno filmy obecnych studentów pracowni, jak i jej absolwentów, którzy mogą poszczycić się artystycznymi osiągnięciami (m.in. Cezary Koczwarski, Ewa Łuczak, Anna Molska, Anna Senkara, Piotr Wysocki).
Pracownia, powszechnie zwana Kowalnią, istnieje od 1985 roku, a kilka lat temu, w 2005 roku otrzymała nazwę Pracownia Przestrzeni Audiowizualnej (PPA) i całkowicie nowy program, oparty na współczesnych technikach filmowych. Początki tego procesu należy widzieć w roli, jaką wcześniej odgrywała fotografia, a – nieco później – także wideo. Zmiany wymuszały zazwyczaj działania samych studentów. W latach 90. to tacy studenci jak Katarzyna Kozyra, Paweł Althamer, Artur Żmijewski czy Jędrzej Niestrój wprowadzili do pracowni kamerę wideo, która dzisiaj jest obowiązkowym narzędziem studentów.
Tytuł wystawy nie jest przypadkowy. Tłumaczy go Kowalski: „W pracowni termin «sekwencja» oznacza zadanie studenckie, które poznajemy w czasie i przestrzeni jednocześnie, które się zaczyna i kończy oraz ma swój wewnętrzny porządek. Sekwencja istnieje realnie, dzieje się w konkretnej przestrzeni z udziałem autora lub uczestników, którzy bądź występują in corpore, bądź na różne sposoby animują owo dzianie się. Realne zdarzenie jest rejestrowane filmowo, a następnie powstaje nowa forma realnej sekwencji – sekwencja filmowa”.
Wystawa, której koncepcję opracował Kowalski, składa się z pięciu zasadniczych części – od najprostszych ćwiczeń kompozycyjnych po bardziej rozbudowane i dojrzalsze filmy. Jako appendix pokazane zostaną prace Kowalskiego, jego asystentów – Łukasza Koseli i Andrzeja Kokoszy, oraz świeżo upieczonych absolwentów – Cezarego Koczwarskiego i Anny Senkary. Wśród nich znajdzie się dokumentacja słynnej akcji-pytania Grzegorza Kowalskiego „Czy mógłbyś i czy chciałbyś potraktować mnie jako przedmiot?” (1979) oraz najnowsza realizacja Andrzeja Kokoszy – rozbudowana instalacja wideo, w której na trzech ruchomych monitorach artysta prezentuje scenę z modelkami i nicią, opartą na micie o Mojrach.

Uczestnicy wystawy: Julia Bui-Ngoc, Barbara Dębiec, Karolina Fandrejewska, Katarzyna Klimkowska, Cezary Koczwarski, Andrzej Kokosza, Łukasz Kosela, Grzegorz Kowalski, Tomasz Kujawski, Małgorzata Lisiecka, Ewa Łuczak, Ludwik Łukaszewski, Anna Molska, Katarzyna Nocuń, Dorota Proba, Alicja Raczkowska, Tomáš Rafa, Anna Senkara, Ewa Śmigielska, Wojciech Tymicki, Wojciech Urbański, Tomasz Waszczeniuk, Piotr Wysocki.


Wystawa czynna do 27 (środa) maja w godz. 14.00-19.00

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej