W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wystawa: Trójbarwnie szkliwiona ceramika czasów dynastii Tang, Luoyang - Chiny

Wystawa: Trójbarwnie szkliwiona ceramika czasów dynastii Tang, Luoyang - Chiny
Data rozpoczęcia 2018-02-15
Data zakończenia 2018-03-10
Miejsce Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. H. Łopacińskiego
Organizator Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. H. Łopacińskiego
Udział Bezpłatny
Kategoria Wystawa

Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. H. Łopacińskiego w Lublinie do 10 marca br. prezentuje wystawę ceramiki chińskiej „Trójbarwnie szkliwiona ceramika czasów dynastii Tang, Luoyang - Chiny”. 
W Galerii Biblioteki, specjalnie wyposażonej i dostosowanej do wymogów muzealnej ekspozycji można zobaczyć 70 ceramicznych figur i naczyń pokrytych trójbarwnym szkliwem, określanym chińską nazwą sancai czyli trzy kolory.  
Niezwykłe zabytki z czasów dynastii Tang, panującej w Chinach od 618 do 907 roku po Chrystusie, odkryto na początku XX wieku głównie w okolicach Luoyangu, miasta prowincji Henan. Zastosowana technika pozwoliła uzyskać pełen elegancji efekt artystyczny, a naturalistyczna wierność czyni z nich kronikę życia i obyczajów. Pozwalają one odtworzyć atmosferę ówczesnej epoki - przedsiębiorczej i otwartej na świat, uznawanej przez historyków za okres największej świetności kraju w całych jego dziejach. Ceramika z czasów dynastii Tang jest niemal nieobecna w polskich zbiorach muzealnych, co stanowi o wyjątkowości lubelskiej ekspozycji. To wydarzenie kulturalne jest efektem porozumienia pomiędzy województwem Lubelskim a chińską Prowincją Henan. 
 

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej