W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Wystawa „Twarze nieistniejącego miasta"

Data rozpoczęcia 2012-06-12
Godzina rozpoczęcia 17:00
Miejsce Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN", ul. Grodzka 21
Kategoria Wystawa

W maju 2012 roku do Ośrodka „Brama Grodzka - Teatr NN" trafiła kolekcja szklanych negatywów odnaleziona w kamienicy przy Rynku 4.

Na kolekcję składa się ponad 2700 szklanych negatywów w różnych formatach - od 6x9cm do 13x18cm. Fotografie zostały wykonane pomiędzy 1914 a 1939 rokiem. Kolekcja została znaleziona podczas remontu na strychu kamienicy przy ulicy Rynek 4 przez robotników prowadzących remont budynku. Wstępne zabezpieczenie, a następnie odczyszczenie negatywów, posegregowanie i zeskanowanie zostało przeprowadzone przez Krzysztofa Janusa prowadzącego nadzór budowlany podczas remontu w\ obiekcie. Następnie właściciele obiektu gdzie zostały odnalezione negatywy przekazali kolekcję Ośrodkowi "Brama Grodzka - Teatr NN" w depozyt na 10 lat.

Wydawać by się mogło, że przy skali zniszczenia jakie w czasie wojny dotknęło lubelskie miasto żydowskie ale też i cały Lublin nie można już odnaleźć nic co byłoby jakimś znaczącym materialnym śladem życia, przedwojennego polsko-żydowskiego miasta. I oto po latach, z ciemnej kryjówki zrobionej na strychu jednego z lubelskich domów przychodzą do nas jak duchy twarze mieszkańców sfotografowane jeszcze zanim wybuchła wojna na szklanych negatywach. Siłą tych zdjęć są właśnie twarze mieszkańców utrwalone z niezwykłą wręcz ostrością.

Tomasz Pietrasiewicz

Wystawa „Twarze nieistniejącego miasta" prezentująca odbitki wykonane z kilkunastu negatywów oraz prezentacja skanów całej kolekcji.

Najważniejsze wydarzenia cykliczne