W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wystawa "W cieniu Himalajów"

Wystawa "W cieniu Himalajów"
Data rozpoczęcia 2009-05-06
Data zakończenia 2009-05-31
Miejsce "Galeria Po 111 Schodach", ul. Bernardyńska 14a
Kategoria Wystawa

Wystawa zdjęć autorstwa Mariusza Baskurzyńskiego, Aleksandry Bartuzi, Rafała Dmowskiego, Michała Gryglickiego, Norberta Grząśko, Emiliana Klimka, Pawła Krawczyka, Mariusza Nowaka oraz Piotra Paprzyckiego, powstałych w trakcie podróży po Indiach i Nepalu. Zawiera reporterskie wspomnienia ze stolicy Indii – Delhi, jednego z cudów świata – Tadż Mahal, miejsca urodzenia Kriszny – Mathury, świątyń Kamasutry w Kajuraho, stolicy królestwa Radżputów – Orszy, a także mistycznego miasta hindusów nad Gangesem – Benaresu. Można na niej zobaczyć krajobrazy okolic himalajskich kolosów – Annapurny i Dhaulagiri, dolinę rzeki Kali Ghandaki oraz portrety mieszkańców Pokhary i Kathmandu. Są również fotografie z ulic Kalkuty – „miasta dzieci boga” oraz z plaż Goa. Ta różnorodność tematów, z konieczności ograniczona możliwościami wystawienniczymi, stanowi o wartości wystawy. Całość zrealizowanego projektu jest zapewne jednym z największych przedsięwzięć sportowo-kulturalnych, jaki powstał w Lublinie w 2008 i 2009 roku.

Medyczny Klub Turystyczny w Lublinie powstał w 2004 roku. Zrzesza osoby związane zawodowo z medycyną oraz pacjentów i ich rodziny. Celem Klubu jest propagowanie turystyki kwalifikowanej poprzez organizowanie przedsięwzięć turystyczno-sportowych oraz prelekcji i wystaw fotograficznych. Działalność MKT realizowana jest w ramach szerokich projektów. Jednym z nich są rowerowe rajdy na kresy Rzeczypospolitej w Karpaty Ukraińskie oraz do Lwowa, Chocimia i Kamieńca Podolskiego, a także wzdłuż obecnych granic Polski. Innym pomysłem są wyprawy wysokogórskie szlakami polskich zdobywców.
W 2006 roku sukcesem zakończyła się klubowa wyprawa w Andy Argentyńskie na najwyższy szczyt obu Ameryk – Aconcagua (6959 m n.p.m.). Wyprawa MKT podążała szlakiem polskiej wyprawy kierowanej przez Konstantego Jodko–Narkiewicza, która 9 marca 1934 roku osiągnęła szczyt. Polscy andyniści wytyczyli nową drogę ścianą wschodnią przez lodowiec, który później na cześć zdobywców został nazwany El Ventisquero de los Polacos (Lodowiec Polaków).
W 2008 roku wyruszyły z Lublina w Himalaje dwie wyprawy Medycznego Klubu Turystycznego. Jedna z nich zmierzała w Himalaje Lahul w indyjskim stanie Himachal Pradesz, druga w rejon Annapurny w Nepalu Zachodnim. Wyprawy te zostały zorganizowane w 35 rocznicę pierwszej lubelskiej wyprawy w Himalaje Lahul. W 1973 roku lubelscy himalaiści zdobyli dziewiczy szczyt CB13A, a podczas wspinaczki w lawinie seraków zginął kierownik wyprawy – Zbigniew Stepek i wyprawy – Andrzej Grzązek. Tej tematyce poświęcona jest wystawa fotografii prezentowana na Zamku Lubelskim.



www.mkt.imw.lublin.pl

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej