W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wystawa: W świecie Marii Konopnickiej. W 180. rocznicę urodzin

Wystawa: W świecie Marii Konopnickiej. W 180. rocznicę urodzin
Data rozpoczęcia 2022-07-02
Data zakończenia 2022-08-21
Miejsce Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie, ul. Narutowicza 4
Organizator Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie
Udział Bezpłatny
Kategoria Wystawa

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, doceniając literacki dorobek Marii Konopnickiej oraz jej wkład w działalność patriotyczną, ustanowił rok 2022 Rokiem Marii Konopnickiej. 

Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie zaprasza na wystawę "W świecie Marii Konopnickiej. W 180 rocznicę urodzin". Wystawę przygotowała Agata Kozioł przy współpracy Jacka Wałdowskiego (Dział Informacji i Promocji). 

W świecie Marii Konopnickiej – 180. rocznica urodzin

Wystawa przypomina życie i twórczość poetki, nowelistki, pisarki dla dzieci, krytyczki, publicystki i tłumaczki oraz autorki „Roty” recytowanej w najważniejszych momentach XX w. historii Polski. Ustanowienie przez Sejm roku 2022 jako Roku Marii Konopnickiej jest świetną okazją do przypomnienia jej bogatej i różnorodnej twórczości, w tym również przeniesienia się do krainy naszego dzieciństwa.

Ekspozycja została przygotowana na podstawie zbiorów WBP i zostały na niej zaprezentowane m.in.: rękopisy, fotografie, pocztówki, pierwodruki dzieł i inne interesujące wydania utworów pisarki. Wśród nich znajdują się listy Marii Konopnickiej z 1902 r. – rękopisy zachowane w zbiorze korespondencji do Walentyny Olechnowiczowej dotyczące wydania księgi zbiorowej Kobieta współczesna. Dopełnienie wystawy stanowią ilustracje z reprintów z książek dla dzieci.

Wystawa będzie czynna do 21 sierpnia 2022 roku. Wstęp wolny. 

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej