W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Yehor Antsyhin: Мої зламані кістки / Moje złamane kości | Wystawa

Yehor Antsyhin: Мої зламані кістки / Moje złamane kości | Wystawa
Data rozpoczęcia 2023-04-07
Data zakończenia 2023-05-07
Miejsce Galeria Labirynt 2, ul. Grodzka 3
Organizator Galeria Labirynt w Lublinie
Udział Bezpłatny
Kategoria Wystawa

Yehor Antsyhin od początku swojej pracy artystycznej zajmuje się tematami dotyczącymi pamięci, traumy i krajobrazu. Ten ostatni znajduje szczególne miejsce w praktyce artysty, stając się dla niego punktem odniesienia i nośnikiem sensów. Dla Antsyhina krajobraz jest partnerem, a człowiek pozostaje z nim w stałej, intensywnej choć nie zawsze świadomej relacji. Krajobraz jawi się jako fenomen przede wszystkim emocjonalny, rodzi się w relacji z tym, kto w nim przebywa, patrzy, słucha i nadaje znaczenie. Artysta uważnie i uparcie bada nasz związek z fizycznym otoczeniem, starając się odpowiedzieć na pytanie dotyczące naszej tożsamości jednostkowej i grupowej, oraz naszych relacji w świecie określonych wartości. Najnowszy projekt Antsyhina zatytułowany „Moje złamane kości” ponawia, w kontekście wojny w Ukrainie, pytanie o to, co czyni ludziom i otoczeniu przemoc, i o to jak czas i doświadczenie wpływa na nasze odczuwanie i rozumienie świata. (Magdalena Linkowska)

Projekt porusza kwestię traumy, której osoby mieszkające w Ukrainie doświadczają każdego dnia od początku inwazji – czy to na polu walki, czy we własnych domach. Dopiero po jakimś czasie będzie wiadomo, jak głębokie jest piętno, którym naznaczone zostały osoby z Ukrainy – każda na swój sposób. Utrata bliskich, rodzinnego domu, konieczność ucieczki – ta lista może być bardzo długa. Posługując się wizerunkiem zrośniętej kości, Yehor Antsyhin ukazuje problem pamięci o traumie, która zmienia się w czasie. Fizyczne lub psychiczne „złamania” czynią ludzi bardziej odpornymi, współpracującymi i silnymi, ale samoświadomość traumy przychodzi dopiero po jakimś czasie. Przepracowując te zagadnienia, artysta inicjuje dyskusję na ich temat w przestrzeni publicznej, szuka sposobów na rehabilitację, skupiając się na tym, aby ten aktualny temat nie został zapomniany w Europie. Należy stale nagłaśniać konsekwencje inwazji wojskowej na pełną skalę, która ma miejsce na terytorium Ukrainy już od ponad roku. (Yehor Antsyhin)

Yehor Antsyhin – urodził się 16 lipca 1989 roku we wsi Juwiłejne, w obwodzie dniepropietrowskim. W 2009 roku ukończył Dnieprowską Wyższa Szkołę Teatralno-Artystyczną, a w 2015 roku Narodową Akademię Sztuk Pięknych i Architektury. W latach 2013–2015 uczęszczał na kurs sztuki współczesnej prowadzony przez K. Badyanovą i L. Nakonechną. Był członkiem grupy artystycznej Specific Dates (KKD) w latach 2015–2018, grupy artystycznej Montage w latach 2016–2020 oraz stypendystą programu Gaude Polonia w 2020 roku. Antsyhin pracuje z pamięcią i odkryciami w jej obrębie wykorzystując motywy konfliktu historii osobistej i oficjalnej, krytykę społeczną i stosunki pracy.

Przez ostatnie 5 lat aktywnie angażował się w land art. Wpłynęło to w pewnym stopniu na jego pogląd i postrzeganie krajobrazu oraz pomogło mu ustanowić nową metodę interakcji z przestrzenią, polegającą na odrzuceniu relacji przedmiot-podmiot z otoczeniem i włączeniu przestrzeni nie jako części, ale jako uczestniczki interakcji w swoich pracach, realizując również tematy ekologii i nadprodukcji. Podstawowym wątkiem jego praktyki artystycznej pozostaje jednak temat pamięci, wspomnienia i zapomnienia.

Antsyhin używa następujących mediów twórczych: instalacji, fotografii, malarstwa, praktyk partycypacyjnych i performatywnych, archiwów, land artu. Mieszka i pracuje w Kijowie.

Dostępność: Wystawa w przestrzeni niedostępnej dla osób z niepełnosprawnością motoryczną.
​Wystawa czynna do 7.05.2023 (wtorek–niedziela, godz. 15:00–19:00)

Wstęp: wolny

Kuratorka: Magdalena Linkowska
Koordynatorka: Diana Kołczewska

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej