W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Z Nowego Jorku do Teksasu

Data rozpoczęcia 2019-01-11
Godzina rozpoczęcia 19:00
Miejsce Filharmonia Lubelska im. Henryka Wieniawskiego, ul. M. Curie-Skłodowskiej 5
Organizator Filharmonia Lubelska im. Henryka Wieniawskiego
Udział Płatny
Koszt udziału 60, 50, 40 zł
Kategoria Koncert

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lubelskiej
Mariusz Smolij – dyrygent

Koncert w iście amerykańskim, brawurowym stylu. Pomysłodawcą i realizatorem tego interesującego projektu z muzyką zza Oceanu jest Mariusz Smolij. Artysta studiował grę na skrzypcach w Akademii Muzycznej w Katowicach, by w 1986 wyjechać do USA, gdzie m.in. szlifował dyrygenturę  na uczelni w Tennessee oraz Eastman School of Music w Rochester, w której w 1998 uzyskał stopień doktorski.
Koncertował  z ponad 100 orkiestrami w 25 krajach świata, w Polsce często współpracuje z Sinfonią Varsovią. Ponadto dyrygował gościnnie większością polskich zespołów filharmonicznych i radiowych. Artysta jest wielkim propagatorem muzyki polskiej w Stanach Zjednoczonych, a w Polsce muzyki amerykańskiej. Słuchaczy lubelskiego koncertu Mariusz Smolij zabierze w niezwykłą podróż z Nowego Jorku do Teksasu.
Z muzycznym Nowym Jorkiem kojarzy się przede wszystkim Broadway – w koncercie nie zabraknie więc przede wszystkim przebojów musicalowych i operowych. W kowbojskie klimaty Teksasu wprowadzi nas muzyka Johna Williamsa, twórcy największych przebojów muzyki filmowej, i Aarona Coplanda, uważanego za najbardziej „amerykańskiego” twórcę muzyki poważnej. W melodyjny nastrój wieczoru wpiszą się z kolei klasyczne przeboje mistrzów jazzu i piosenki: tych, którzy tworzyli podwaliny pod amerykański fenomen musicalowego stylu. Wśród nich znajdzie się przede wszystkim Cole Porter czy George Gershwin.

Program:
J. Williams – Cowboy Overture
C. Porter/arr. Custer Cole Porter – Salute The Wide Missouri
J. Moss (arr)  - The Best of Frank Sinatra
G. Gershwin – Suita z Porgy and Bess
B. Holcombe (arr) International Dixieland Jamboree
A. Copland – Saturday Night Waltz & Hoe Down i z baletu Rodeo
B. Krogstad (arr) – Kurtyna w górę! – suita z Broadway’u
J. Williams – Harry’s Wondrous World - muzyka z filmu Harry Potter
G. Gershwin – Embraceable You
L. Anderson – Plink, Plank, Plunk Fiddle Faddle
Ward/Gates – America the Beautiful
Miller/Porter/Prima – Big Bands!
J. P. Sousa – Stars and Stripes

Najważniejsze wydarzenia cykliczne