W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Zawsze klasyka | Tryptyk Moniuszkowski – Solowo

Zawsze klasyka | Tryptyk Moniuszkowski – Solowo
Data rozpoczęcia 2019-04-25
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Dzielnicowy Dom Kultury "Węglin", ul. Judyma 2a
Organizator Dzielnicowy Dom Kultury „Węglin”
Udział Bezpłatny
Kategoria Koncert

Słowo o muzyce – Karol Furtak
Kuratorka cyklu: Magdalena Żelazko

Druga część Tryptyku Moniuszkowskiego będzie poświęcona twórczości fortepianowej kompozytora. To szczególny dział jego kompozycji, gdyż jest głęboko zakorzeniony w narodowej tradycji muzycznej. Moniuszko sięga po elementy folkloru polskiego w tańcach takich, jak walce czy polonezy. Utwory fortepianowe stanowią drugą co do liczebności grupę kompozycji Moniuszki, co sprawia, że warto zwrócić uwagę nie tylko na jego opery, ale także na twórczość kameralną.

Podczas kwietniowego spotkania z muzyką w ramach cyklu „Zawsze klasyka” wystąpi:

Marcin Tadeusz Łukaszewski – pianista, teoretyk muzyki i kompozytor, ur. w 1972 w Częstochowie. Absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie (1996) w klasie fortepianu prof. Bronisławy Kawalli, prof. Jana Ekiera i prof. UMFC Edwarda Wolanina oraz studiów podyplomowych w tej uczelni: Wykonawstwa Muzyki Współczesnej (1998) w klasie fortepianu prof. Szabolcsa Esztényiego, Teorii Muzyki (2000) oraz Kompozycji (2016) w klasie prof. Mariana Borkowskiego. W 2005 uzyskał w AMFC stopień doktora nauk humanistycznych w dyscyplinie nauki o sztuce, a w 2014 w UMFC stopień doktora habilitowanego sztuki muzycznej w dyscyplinie kompozycja i teoria muzyki. Prowadzi działalność dydaktyczną w UMFC na Wydziale Dyrygentury Chóralnej, Edukacji Muzycznej, Muzyki Kościelnej, Rytmiki i Tańca. Laureat konkursów kompozytorskich. Autor książek, poradników i przewodników po muzyce fortepianowej. Jako pianista specjalizuje się w wykonawstwie muzyki fortepianowej twórców polskich XX i XXI wieku. Nagrał płyty z muzyką, m.in. Mariana Sawy, Piotra Perkowskiego, oraz Franciszka Lessla. Utwory M. T. Łukaszewskiego były wykonywane w kraju oraz m.in. w Belgii, Francji, Holandii, Kanadzie, Niemczech, Rosji, we Włoszech i w Stanach Zjednoczonych.  Członek Stowarzyszenia Autorów ZAiKS, Stowarzyszenia STOART, Stowarzyszenia Musica Sacra, Towarzystwa Naukowego Franciszka Salezego, Towarzystwa im. Mariana Sawy.

O cyklu:
Zawsze ceniona, zawsze szanowana, Zawsze klasyka. Doskonała, wzorowa, pierwszorzędna. W różnych dziedzinach życia odwołujemy się do wzorców klasycznych. Mówimy, że klasyka jest zawsze w modzie. Podczas koncertów odbywających się w Dzielnicowym Domu Kultury „Węglin” będziemy się przekonywać o ponadczasowości muzyki klasycznej. O tym, że warto sięgać do korzeni. Zaproszeni Artyści, których pasją jest odkrywanie i interpretowanie na nowo zapomnianych dzieł zaprezentują twórczość wielkich kompozytorów.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej