W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Żniwowanie w skansenie
Data rozpoczęcia 2016-07-24
Godzina rozpoczęcia 11:00
Miejsce Muzeum Wsi Lubelskiej, al. Warszawska 96
Kontakt www.skansen.lublin.pl
Udział Płatny
Koszt udziału Bilety: 12 zł/normalny, 6 zł/ulgowy
Kategoria Wydarzenie

W najbliższą niedzielę, 24 lipca 2016 r. zapraszamy do Muzeum Wsi Lubelskiej na żniwowanie – tradycyjne pokazy koszenia zboża kosą i kosiarką konną, robienia powróseł, odpoczynku i posiłku żniwiarzy oraz wypieku podpłomyków, wszystko to w malowniczej scenerii muzealnej wsi.

Na tak zwanym „przednówku”, gdy na dawnej wsi odczuwano mocno brak chleba, pora zbioru zboża, po długim okresie oczekiwania, była gorąco upragnioną czynnością gospodarską. Traktowano żniwa jako wielkie święto i ogólną radość, co zostanie zaznaczone w skansenie schludnym lnianym ubiorem żniwiarzy i podbieraczek. Będzie się można przyjrzeć koszeniu zboża kosą, ale i kosiarką konną, a także tradycyjnemu posiłkowi żniwiarzy w polu. Chętni, którzy chcą cofnąć się niemal 100 lat wstecz i poczuć zapach świeżo skoszonego zboża, będą mogli spróbować swoich sił przy koszeniu kosą, robieniu powróseł i podbieraniu zboża.

W muzealnej stodole, która służyła zwykle do składowania zboża, zaprezentowane zostaną dawne narzędzia i zwyczaje żniwne. Przy okazji będzie można przyjrzeć się „drodze do chleba”, która poprowadzi od prac młynarza w wiatraku do wypieku podpłomyków w wiejskiej chałupie.

Bilety: 12 zł/normalny, 6 zł/ulgowy

Powiązane:

Muzeum Wsi Lubelskiej

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej