W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

"Żywi i umarli, czyli Bandyci w Piekle"

"Żywi i umarli, czyli Bandyci w Piekle"
Data rozpoczęcia 2018-11-15
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Teatr Stary w Lublinie, ul. Jezuicka 18
Udział Bezpłatny
Koszt udziału Wstęp na spektakl za okazaniem bezpłatnej wejściówki.
Kategoria Spektakl

Lublin przez wieki położony był w centrum dawnej Rzeczpospolitej, organizującej życie kulturalne, społeczne i polityczne tej części Europy. Razem z historią miasta narastało lubelskie „imaginarium”: archiwum opowieści, obrazów, zdarzeń zapisujących przemiany lokalnej tożsamości. Zajrzeć do niego można w siedmiu wykładach-esejach, opatrzonych wspólnym tytułem „Scena Lublin”. Jest to spojrzenie na historię scen miejskich – ale także i na miasto jako na scenę widowisk artystycznych i społecznych.

"Żywi i umarli, czyli Bandyci w Piekle"
Fundacja Teatrikon
współpraca: Teatr Stary w Lublinie


autor: Stanisław Krzesiński
reżyseria: Joanna Lewicka
dramaturgia: Jarosław Cymerman, Grzegorz Kondrasiuk
scenografia i kostiumy: ElBruzda
reżyseria światła: Grzegorz Polak
opracowanie muzyczne: Łukasz Jemioła
kierownictwo produkcji: Łukasz Wójtowicz
występują: Angelika Kujawiak, Dariusz Jeż, Przemysław Buksiński

premiera: 20 października 2017, Teatr Stary w Lublinie

czas trwania spektaklu: 80 minut, bez przerwy

Teatralna podróż w czasie, która rozpoczęła się od odnalezionego w archiwach autentycznego scenariusza – odegranej w roku 1853 „z wielkim zadowolnieniem publiczności” w lubelskim teatrze „melodramy fantastycznej w 3 aktach, w 8 odsłonach, napisanej oryginalnie przez Stanisława Krzesińskiego”. Ponad 150 lat później, z okazji obchodów 700-lecia lokacji Lublina, w 195. rocznicę otwarcia Teatru Starego, na tę samą scenę przy ulicy Jezuickiej powraca sensacyjna historia szalonej miłości, zdobycia przez bandytów zamku Urbino, ziemskie, piekielne i niebiańskie perypetie okrutnych sycylijskich złoczyńców i szlachetnych obrońców tego, co dobre i piękne.

Unikatowe wnętrze Teatru Starego umożliwi nie tylko rekonstrukcję atmosfery XIX-wiecznej sceny i widowni, naoczne ukazanie tego, jak wyglądał ówczesny teatr – sposobów gry, ruchu scenicznego, scenografii, kostiumów, oświetlenia, efektów specjalnych. Przede wszystkim w murach pamiętających emocje ówczesnych lublinian spektakl będzie próbował zadać pytanie o to, w jaki sposób przeżywali świat nasi przodkowie. Jak zrozumieć dziewiętnastowiecznych widzów śledzących z zapartym tchem losy uciśnionych przez zło wcielonych aniołów? Wreszcie – czy ta maszynka do wytwarzania wzruszeń, jaką był kiedyś teatr, da się jeszcze raz uruchomić i będzie w stanie sprawić, że w 2017 roku pozwolimy jej się uwieść? 

Spektakl realizowany przez Stowarzyszenie Artystów Bliski Wschód we współpracy z Teatrem Starym w Lubinie w ramach projektu „Żywi i Umarli - kontynuacja”, który jest kontynuacją projektu "Scena Lublin" Fundacji Teatrikon z lat 2016-2018.

Wstęp na spektakl za okazaniem bezpłatnej wejściówki. 
Na wydarzenie nie obowiązują zapisy (nie prowadzimy rezerwacji miejsc). Jedna osoba może pobrać maksymalnie 2 wejściówki.

Po spektaklu, ok. godz. 19:30 odbędzie się spotkanie z autorami książki „Scena Lublin”: Jarosławem Cymermanem, Dominikiem Gacem, Grzegorzem Kondrasiukiem 
Prowadzenie: Marcin Lachowski