W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Ponad 17 milionów złotych na centrum działań artystycznych w Lublinie

Logo Funduszy Europejskich, Flaga Rzeczpospolitej Polskiej, Logo Unii Europejskiej Europejskie Fundusze Strukturalne i Inwestycyjne

Ponad 17 milionów złotych na centrum działań artystycznych w Lublinie
10.08.200907:37

Ponad 17 milionów złotych na centrum działań artystycznych w Lublinie                 
 

Dzisiaj o 12.30 w siedzibie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie nastąpi uroczyste podpisanie umowy o dofinansowanie projektu „Renowacja klasztoru powizytkowskiego na centrum działań artystycznych w Lublinie” w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Projekt o całkowitej wartości 47,6 mln PLN uzyskał dofinansowanie ponad 16,4 mln PLN ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz 1 mln PLN z Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Promesa". Zakres projektu obejmuje renowację dawnego zespołu klasztornego S.S. Wizytek z początków XVIII wieku, wpisanego do rejestru zabytków, a jednocześnie wchodzącego w obszar zabytkowego zespołu urbanistycznego Starego Miasta i śródmieścia Lublina.

W ramach projektu nastąpi wzmocnienie istniejącej konstrukcji budynku, likwidacja wtórnych podziałów i uczytelnienie pierwotnego układu wnętrz wraz z ich dostosowaniem do współczesnych potrzeb działalności kulturalnej. Odtworzenie bryły dawnego kościoła, umożliwi jego wykorzystanie na główną salę teatralną. Nastąpi wymiana konstrukcji dachowej wraz odtworzeniem dawnej formy zadaszenia i z adaptacją poddasza na cele użytkowe, roboty elewacyjne, a także pielęgnację i rekompozycję dawnego ogrodu klasztornego wraz z małą architekturą i ekspozycją rzeźby plenerowej oraz rekompozycję zagospodarowania strefy wejściowej wraz z zabytkową kapliczką. Powierzchnia użytkowa przeznaczona na potrzeby działalności kulturalnej w tym obiekcie wzrośnie z obecnych 3330 m2 do 7770 m2 dzięki udostępnieniu nieużywanej obecnie części obiektu oraz dzięki adaptacji poddaszy, co stanowi jej powiększenie o 133%.

  Projekt będzie w całości przeznaczony pod działalność kulturalną miejskich instytucji kultury, redukując w znaczącym stopniu deficyt lokali, którymi one dysponują. Działalność planowana w obiekcie po renowacji ma mieć charakter ponadregionalny o charakterze federującym liczne inicjatywy kulturotwórcze, z wykorzystaniem bogatych doświadczeń Centrum Kultury.

            Roboty budowlane zostaną rozpoczęte jeszcze w tym roku, a zakończą się w 2011.


widok ogólny na Centrum Kultury



poddasze Centrum Kultury