W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Ukończenie prac budowlanych w Parku Ludowym!

Logo Funduszy Europejskich, Flaga Rzeczpospolitej Polskiej, Logo Unii Europejskiej Europejskie Fundusze Strukturalne i Inwestycyjne

Ukończenie prac budowlanych w Parku Ludowym!
04.12.202008:07

Projekt rewitalizacji Parku Ludowego zakładał utworzenie zagłębia aktywnego wypoczynku, dającego szerokie możliwości rekreacji. Rewitalizacja obejmowała powstanie ścieżek dydaktycznych, placów zabaw, siłowni i tras spacerowych, również dla biegaczy oraz rowerzystów. W strefie wypoczynku każdy znajdzie coś dla siebie – dla najmłodszych powstały m.in. place zabaw dla różnych grup wiekowych, w tym urządzenia dla dzieci z niepełnosprawnością, zespół linariów, naturalne ścieżki rowerowe. Dla uprawiających sport: place do ćwiczeń fitness, przestrzeń do gry w boule i siłownie plenerowe. Dla leniuchów cały park wyposażono w małą architekturę: ławki, stoliki parkowe, leżaki parkowe i meble granitowe. Dla preferujących relaks z książką zaplanowano biblioteczki parkowe (regały z ogólnodostępnymi książkami, które każdy może wypożyczyć), a dla zwierzolubów powstały wybiegi dla psów. Dodatkowo, z uwagi na położenie parku nad rzeką Bystrzycą, zaprojektowano przystań kajakową z drewnianymi tarasami, na których można odpocząć.

W parku zaprojektowano kilka wejść: m.in. od al. J. Piłsudskiego (wejście główne), od rzeki Bystrzycy (przez kładkę), od ul. Stadionowej i od strony terenu Targów Lublin. Alejki parkowe zostały wykonane tak, aby osoby z różnymi potrzebami mogły się po nich swobodnie poruszać np. osoby na wózkach inwalidzkich, rowerzyści czy rolkarze. Wokół parku dodatkowo została zaprojektowana pętla przeznaczona dla biegaczy o długości 2 km.

Dla celów edukacyjnych utworzono dydaktyczne ścieżki; trawiastą, akustyczną, procesów przemijania oraz filozoficzną.

Park stał się doskonałym miejscem na zajęcia terapeutyczne dla osób z niepełnosprawnościami. Można tu organizować spacery, by wśród roślin, uruchomione zostały wszystkie zmysły: słuchu, węchu, smaku, wzroku i dotyku. Jest to doskonałe miejsce do przeprowadzenia odpowiednio dobranych ćwiczeń, które nauczą mięśnie prawidłowego ułożenia i funkcjonowania, utrwalą właściwe wzorce ruchowe. W tak pięknym i ciekawym miejscu osoby o małej aktywności ruchowej na pewno znajdą bodźce motywujące do ruchu.

Dzięki rewitalizacji miasto zyskało nową przestrzeń do rekreacji i wypoczynku. Wyposażenie parku w infrastrukturę dydaktyczno - wypoczynkową podniosło jego atrakcyjność dla odwiedzających. Przebudowa istotnie wpłynęła na efektywną ochronę występujących tam ekosystemów, powstrzymała dalszą degradację zieleni w miejskim obszarze oraz przyczyniła się do kształtowania postaw proekologicznych w społeczeństwie. Obszar parku stał się również swoistym filtrem wspierającym ograniczenie emisji gazów cieplarnianych w mieście.

logo RPO WL 2014-2020