W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Ceremonia wręczenia Międzynarodowej Nagrody imienia Błogosławionego Emiliana Kowcza w Kijowie

10.04.201912:50

27 marca 2019 r. w Kijowie odbyła się ceremonia wręczenia VIII Nagrody Błogosławionego Emiliana Kowcza. W ceremonii Miasto Lublin reprezentował Krzysztof Stanowski, Dyrektor Biura - Centrum Współpracy Międzynarodowej.

Greckokatolicki ksiądz Emilian Kowcz, nazywany „proboszczem Majdanka”, w czasie II wojny światowej ratował Żydów i odwiedzał ich w getcie pod Lwowem. W 1942 roku trafił do obozu koncentracyjnego na Majdanku, gdzie potajemnie odprawiał msze i spowiadał współwięźniów. Zmarł w obozie 25 marca 1944 r. W 2001 roku beatyfikował go Jan Paweł II.

22 lutego bieżącego roku dokonano poświęcenia miejsca i złożenia w fundamencie aktu o rozpoczęciu budowy pomnika bł. ks. Emiliana Kowcza. W uroczystości wziął udział Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko oraz przedstawiciele Miasta Lublin (przeczytaj więcej o tym wydarzeniu).

Uhonorowanymi Nagrodą w tym roku zostali kapelani czterech wyznań chrześcijańskich, którzy posługują żołnierzom przebywającym na terenie walk zbrojnych we wschodniej Ukrainie.