W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Krzysztof Stanowski odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności

Krzysztof Stanowski odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności
06.10.202006:55

W dniu 2 października 2020 r. w Świdniku miała miejsce uroczystość wręczenia Krzyży Wolności i Solidarności działaczom opozycji demokratycznej z czasów PRL.

Na uroczystość przybyli przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, wojska i służb mundurowych oraz stowarzyszeń represjonowanych. Trzydziestu sześciu odznaczonych to osoby, które w latach 1956-1989 zaangażowane były w działalność opozycji antykomunistycznej. Odznaczenia państwowe wręczał Prezes IPN, dr Jarosław Szarek.

Prezydenta Miasta Lublin reprezentował Pan Krzysztof Stanowski, Dyrektor Centrum Współpracy Międzynarodowej Urzędu Miasta Lublin, który również znalazł się w gronie odznaczonych.

Kiedy w stanie wojennym aresztowano władze Związku i osoby, które były przygotowane na zastąpienie ich w przypadku represji, okazało się konieczne wsparcie osób, które tak jak ja, formalnie nie były członkami Solidarności, bo nie były pracownikami. W ten sposób zostałem członkiem Podziemnej Regionalnej Komisji Wykonawczej w stanie wojennym, mówił Krzysztof Stanowski.

Podczas przemówień wskazywano na szczególne znaczenie miasta i regionu. To tu rozpoczęły się strajki przeciw aparatowi władzy. Nie zabrakło też podziękowań ze strony działaczy opozycji demokratycznej. Strajki na Lubelszczyźnie trwały w dniach 8-25 lipca 1980 roku, a następnie objęły swoim zasięgiem cały kraj. Zdaniem wielu, to Lubelski Lipiec zapoczątkował falę protestów antykomunistycznych na wybrzeżu. Więcej informacji można uzyskać na stronie internetowej poświęconej wydarzeniom lipcowym z 1980 roku.

Krzyż Wolności i Solidarności nadawany jest przez Prezydenta RP, działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej, za działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności.