W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Lublin finalistą konkursu Eurocities

Lublin finalistą konkursu Eurocities
15.06.202312:58

Lublin znalazł się w gronie ścisłych finalistów w corocznym konkursie organizowanym przez sieć miast Eurocities za stworzenie przestrzeni młodzieżowej Hej! funkcjonującej przy ul. Peowiaków 11. Coroczne Nagrody Eurocities na rzecz zrównoważonego rozwoju, społeczności i młodzieży przyznawane są w uznaniu wybitnych osiągnięć miast w poprawie jakości życia lokalnych społeczności.

Jest to dla nas ważne wyróżnienie i potwierdzenie właściwego kierunku naszych działań na rzecz młodzieży. Droga, którą wybraliśmy, czyli słuchanie młodych, otwieranie się na ich potrzeby oraz dawanie im możliwości samodzielnego działania prowadzi do dobrych partnerskich relacji i tworzenia rozwiązań dopasowanych do oczekiwań. Bardzo się cieszę, że powstanie Hej!, otwartej i integracyjnej przestrzeni młodzieżowej współtworzonej z młodymi, wysoko oceniono na arenie międzynarodowej – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępczyni Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji, Pełnomocniczka Prezydenta ds. Europejskiej Stolicy Młodzieży.

Od momentu uruchomienia w październiku 2022 r. Hej! odwiedziło ponad 4 tys. gości i stało się miejscem, w którym młodzi ludzie mogą dzielić się umiejętnościami i pomysłami poprzez uczenie się od siebie. W konkursie o Nagrodę Eurocities na rzecz zrównoważonego rozwoju, społeczności i młodzieży Lublin konkurował z takimi miastami jak: Barcelona, Hamburg, Haga, Bilbao, Gandawa, Rzeszów, Leeds i Londyn, a w finałowej trójce znalazł się obok Leeds i Londynu. Nagroda trafiła do stolicy Wielkiej Brytanii za projekt badawczy „London - Seen&Heard” angażujący młodych ludzi w zakresie projektowania i zarządzania ich lokalną przestrzenią publiczną.

Coroczne nagrody Eurocities przyznawane są w uznaniu wybitnych osiągnięć miast w poprawie jakości życia lokalnych społeczności, odpowiadając na wyzwania Europy na każdym poziomie: od pomocy w obniżeniu rachunków za energię po wspieranie uchodźców w osiedlaniu się w lokalnych społecznościach. Tegoroczne nagrody pokazują wyjątkowe podejście samorządów lokalnych do pracy nad globalnymi wyzwaniami w czasach, gdy wiele kryzysów zagraża przyszłości naszego społeczeństwa.
Ceremonia wręczenia nagród odbyła się 14 czerwca w Brukseli w ramach konferencji Brussels Urban Summit.

Stowarzyszenie Dużych Miast Europejskich Eurocities powstało w 1986 r. i zrzesza obecnie 186 miast z krajów Unii Europejskiej (członkowie pełni) oraz z krajów spoza UE (członkowie stowarzyszeni). Ma siedzibę w Brukseli. Lublin przystąpił do Stowarzyszenia w 2003 roku.