W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Otwarcie wystawy „Portret Rodzinny. Czas wojny”

Otwarcie wystawy „Portret Rodzinny. Czas wojny”
24.05.202311:28

W dniu 23 maja 2023 r. w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych im. Cypriana Kamila Norwida w Lublinie odbyło się oficjalne otwarcie wystawy „Portret Rodzinny. Czas wojny”.

Wystawa wyróżnionych prac XIII Międzynarodowego Konkursu Plastycznego „Portret Rodzinny. Czas wojny” obejmuje ok 150 wybranych przez jury konkursu obrazów, grafik, rysunków, rzeźb, animacji. Temat biennale, które odbywa się już od ponad 25 lat i jest jednym z najdłużej organizowanych przez szkoły plastyczne w Polsce konkursów, od kilkunastu lat związany jest z aktualnymi wydarzeniami, w których rodzina jest tą rudymentarną jednostką społeczną, ogniskującą obserwacje młodych artystów (w poprzednich latach np. „Mój dom pełen wspomnień i marzeń”, „Rodzina nadzieją świata”,„Rodzina na drogach współczesnego świata”,„Czas pandemii”). Temat bieżącej edycji nasuwa się sam. „Czas wojny” nie jest abstrakcyjnym odniesieniem do nieokreślonego obrazu rodziny czasu dowolnego konfliktu, lecz odnosi się do doświadczeń, niekiedy bezpośrednich, związanych z wojną w Ukrainie.

Dodatkową, ważną częścią wystawy, jest odrębna ekspozycja kilkunastu prac uczniów Sumskiej Dziecięcej Szkoły Artystycznej im. M. H. Łysenki – szkoły znajdującej się zaledwie kilkadziesiąt kilometrów od wschodniej granicy Ukrainy z Rosją, w mieście partnerskim Lublina, będącym częstym obiektem rosyjskich ataków od pierwszych dni wojny. Niezmiernie pouczające jest zestawienie plastycznej twórczości młodzieży doświadczonej bezpośrednio wojną (zajęcia szkolne odbywają się, z powodów bezpieczeństwa w sposób zdalny), z jej obrazem kreowanym przez przekazy pośrednie. Wnioski i refleksje należą do odbiorcy. Wystawę można oglądać do dnia 16 czerwca 2023 r. w przestrzeniach ekspozycyjnych Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Cypriana Kamila Norwida w Lublinie.

Podczas uroczystości wręczono Medal Prezydenta Miasta Lublin Panu Oleksijowi Kuzmence - Dyrektorowi Sumskiej Dziecięcej Szkoły Artystycznej im. M. Łysenki. Dyplom uznania od Mera Miasta Sumy otrzymał Pan Krzysztof Dąbek – Dyrektor Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K Norwida w Lublinie. Szkoły współpracują od 10 lat, organizują z wspólne plenery artystyczne oraz wystawy prezentowane zarówno w Lublinie jak i w Sumach.

Medal Prezydenta Miasta Lublin to wyróżnienie instytucji, organizacji i osób, które w sposób szczególny swoją codzienną pracą, aktywnością i zaangażowaniem społecznym służą Lublinowi i jego mieszkańcom oraz przyczyniają się do promocji miasta. Mogą to być osiągnięcia w zakresie: kultury, sztuki, nauki, edukacji, sportu, promocji zdrowia czy przedsiębiorczości. Dana osoba, organizacja lub instytucja może zostać nagrodzona medalem jednokrotnie.

Pliki do pobrania