W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Podsumowanie działalności Centrum Europejskiego UMCS w 2020 roku

Podsumowanie działalności Centrum Europejskiego UMCS w 2020 roku
25.01.202109:50

W roku 2020 Centrum Europejskie UMCS skoncentrowało się na realizacji dwóch kluczowych zadań: projektu „Świadomy Obywatel – szkolenia z tematyki unijnej” oraz na umożliwieniu studentom UMCS uzyskania dyplomu Uniwersytetu Lotaryńskiego z Nancy.

Od początku roku 2019 Centrum Europejskie UMCS realizuje projekt „Świadomy obywatel – szkolenia z tematyki unijnej”. Celem projektu jest podniesienie kompetencji zawodowych, społecznych i obywatelskich związanych z członkostwem Polski w Unii Europejskiej u uczniów klas 6-8 szkół podstawowych i uczniów szkół średnich województwa lubelskiego. W ubiegłym roku, współpraca pomiędzy Wydziałem Strategii i Przedsiębiorczości i Wydziałem Oświaty i Wychowania Urzędu Miasta Lublin a Centrum Europejskim UMCS, zaowocowała zrekrutowaniem 11 grup i objęła szkoleniami 165 uczniów ze szkół średnich. Projekt zakłada realizację zajęć (modułów) poświęconych szeroko pojętej tematyce unijnej do końca 2021 roku.

Efektem pracy Centrum Europejskiego UMCS było również stworzenie nowego kierunku studiów magisterskich Prawo międzynarodowe i prawo Unii Europejskiej. Rekrutacja (przy wsparciu Wydziału Strategii i Przedsiębiorczości oraz Biura - Centrum Współpracy Międzynarodowej Urzędu Miasta Lublin) odbyła się po raz pierwszy w ubiegłym roku. W czerwcu 2020 roku dzięki współpracy Centrum Europejskiego UMCS z Centrum Europejskim z Nancy doszło do zawarcia umowy o podwójnym dyplomowaniu pomiędzy UMCS a Uniwersytetem Lotaryńskim (Nancy, Francja). W 2022 roku zostaną wydane pierwsze „podwójne” dyplomy. Więcej o europejskich studiach podwójnie dyplomowanych pisaliśmy pod koniec czerwca.

Centrum Europejskie Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie jest ogólnouczelnianą jednostką organizacyjną, która prowadzi działalność badawczą i dydaktyczną w zakresie problematyki integracji europejskiej w perspektywie interdyscyplinarnej.