W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Spotkanie gości z Ukrainy z prezydentem Lublina Panem Krzysztofem Żukiem

10.01.202010:02

Dnia 3 stycznia 2020 roku w lubelskim ratuszu odbyło się spotkanie Pana Oresta Chebenyaka, sekretarza wykonawczego komitetu budowy pomnika błogosławionego księdza Emiliana Kowcza, z prezydentem Lublina Panem Krzysztofem Żukiem. 

Monument upamiętniający duchownego powstaje z inicjatywy lubelskiej Fundacji Kultury Duchowej Pogranicza i ma stanąć w tym roku na skwerze przy skrzyżowaniu Drogi Męczenników Majdanka z ul. Cmentarną. Nad rzeźbą pracowali rzeźbiarz Alexander Diaczenko i architekt Martha Diaczenko. Uroczyste odsłonięcie zaplanowano na 28 maja 2020 r.

Ks. Emilian Kowcz ponad 20 lat był proboszczem w Przemyślanach koło Lwowa. W czasie II wojny światowej ratował Żydów, odwiedzał ich w getcie, a swoim parafianom zakazywał uczestniczenia w akcjach antyżydowskich. Został za to w 1942 r. uwięziony i przewieziony do obozu koncentracyjnego na Majdanku. W listach prosił rodzinę, by nie czyniła starań o jego uwolnienie, czuł się potrzebny w obozie, gdzie pełnił posługę duszpasterską wśród więźniów. Zmarł 25 marca 1944 roku. W 2001 r. został beatyfikowany przez papieża Jana Pawła II.

Więcej o uroczystej inauguracji budowy pomnika w której udział wziął były Prezydent Ukrainy Pan Petro Poroszenko pisaliśmy w lutym 2019 roku.