W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Zespół Biura Partycypacji Społecznej w Lizbonie

Zespół Biura Partycypacji Społecznej w Lizbonie
02.11.202112:33

W październiku Zespół Biura Partycypacji Społecznej  odbył wizytę studyjną w  Urzędzie Miasta Lizbona w ramach projektu „Ponadnarodowa mobilność kadry niezawodowej edukacji dorosłych” finansowanego z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (Kadry Nowoczesnego Lublina).

Gospodarzem wizyty był Miguel Brito Dyrektor Departamentu Rozwoju Lokalnego wraz z zespołem - Filipe Martins i Monica Alfredo.  Uczestniczki i uczestnicy projektu możliwość obserwacji pracy urzędników i urzędniczek oraz organizacji pozarządowych działających na terenie miasta.  Ważne było zrozumienie organizacji i podziału obowiązków, za które jest odpowiedzialny Departament Rozwoju Lokalnego.  

Lizbona posiada bardzo dużo zróżnicowanych osiedli socjalnych o różnym poziomie rozwoju i liczebności. Praca ze społecznością lokalną i stworzenie tzw. task force, czyli międzysektorowych grup działania, jest bardzo ważne dla rozwoju sąsiedztwa, współdecydowania mieszkańców i mieszkanek oraz dla poprawy ich warunków bytowych. Program cieszy się dużym powodzeniem od 10 lat i opiera się również na inwestycjach w nowe budynki użyteczności publicznej, mieszkania oraz domy.
Departament ściśle współpracuje z uniwersytetem w Lizbonie, bierze udział w promocji prac tworzonych przez studentów i studentki. Wspólnie tworzą nowe rozwiązania i ulepszają system BIP/ZIP.

Ciekawym doświadczeniem dla uczestników i uczestniczek była również obserwacja projektów realizowanych przez organizacje pozarządowe. Projekty są bardzo różnorodne, pozwalają na zaangażowanie różnych grup społecznych i wiekowych.
Jednym z nich był “Pedalada”, w ramach którego został otwarty punkt naprawy i wypożyczenia rowerów dla mieszkańców i mieszkanek, w specjalnie dedykowane dni otworzono tam terenowy punkt obsługi mieszkańców. Operatorzy projektu animują życie dzielnicy oraz uczestniczą w dialogu między mieszkańcami a urzędem miasta Lizbona, inicjuja i moderują konsultacje społeczne i przekazują wiedzę.

Wizyta w Departamencie Praw Społecznych, zaowocowała udziałem pracowniczek i pracowników UM w autorskim programie dla dzieci i młodzieży dotyczącym praw człowieka oraz poznaniem zadań i możliwości gminy względem migrantów i migrantek.

Spotkanie z dyrektorem zajmującym się Budżetem Obywatelskim w Lizbonie pozwoliło na porównanie systemu, który jest stosowany w Portugalii oraz wymianę doświadczeń w zakresie rozwiązań systemowych i problemów, pojawiających się w ramach realizacji tego procesu. Okazało się, że zarówno w Lizbonie jak i w Lublinie jest wiele podobnych zagadnień, na które pojawiają się w ramach realizacji procesu Budżetu Obywatelskiego.

Projekt Kadry Nowoczesnego Lublina zakłada udział 39 pracowników Urzędu Miasta Lublin w wyjazdach typu Job Shadowing (uczenie się pracy innych poprzez obserwację), umożliwiających pozyskanie dobrych praktyk oraz nabycie nowych umiejętności.
Projekt został dofinansowany z funduszy europejskich w ramach programu Erasmus

 

logotyp Programu


Więcej informacji o projekcie: Kadry Nowoczesnego Lublina